Meclis'in Onur Ödülü Doğramacı'ya

TBMM Onur Ödülü bu yıl Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından aday gösterilen Prof. Dr. İhsan Doğramacı'ya verildi. Üstün Hizmet Ödülü'ne ise 47 kurum ve kişi layık görüldü. Üstün Hizmet Ödülü verilen kurumlar arasında Aydın Doğan Vakfı

ANKARA - TBMM Onur Ödülü bu yıl Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından aday gösterilen Prof. Dr. İhsan Doğramacı'ya verildi. Üstün Hizmet Ödülü'ne ise 47 kurum ve kişi layık görüldü. Üstün Hizmet Ödülü verilen kurumlar arasında Aydın Doğan Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ile Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de var.
Ödül alanlar, TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığında toplanan TBMM Başkanlık Divanı'nda açıklandı.
Arınç: Biyografisi 20 sayfa tutuyor
Onur Ödülü, 'Kurduğu üniversiteler ve Türk eğitim hayatına sağladığı büyük katkılar, tıp alanındaki çalışmaları ve başarılarından dolayı' oybirliğiyle Doğramacı'nın oldu. Arınç, 1915 yılında Erbil'de doğan Doğramacı'nın 20 sayfalık biyografisi bulunduğuna ve altı dil bildiğine dikkat çekti.
Arınç, ayrıca, 47 kurum ve kişiye layık görülen 'Üstün Hizmet Ödülü'nün Türkiye'nin her tarafından, halkın mutluluğu, refahı, eğitimi, sosyal refahı için katkıda bulunan tüm kişilere verildiğini hatırlattı. Ödül alanlardan kiminin hayırsever, kiminin işadamı ve kurumlar olduğunu söyleyen Meclis Başkanı, kendilerine ulaşan 150 adaydan üçte birine ödül verildiğini de vurguladı.
Aydın Doğan Vakfı'na Üstün Hizmet Ödülü
Meclis'in Üstün Hizmet Ödülleri şöyle dağıldı:
Kurumlar: Aydın Doğan Vakfı, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Elginkan Vakfı, Hüsnü Özyeğin Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Köy Çocukları Eğitim Derneği, Malatya Eğitim Vakfı, Mehmet Muzaffer Akpınar Vakfı, Tüm İş Kadınları Derneği, Türkiye Kızılay Derneği, Vehbi Koç Vakfı, Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı.
Kişiler: Yüksek mimar Turgut Cansever, işadamları Nuri Çomu, Nazım Turgut (Adana), Yılmaz Oruç (Afyonkarahisar), İbrahim Çeçen (Ağrı), Tuncer Güney (Aksaray), Berat Cömertoğlu, Özkent Akbilek (Ankara), Nurettin Çarmıklı (Ardahan), Mustafa Köseoğlu (Bayburt), Adem Tolunay (Burdur), Haydar
Ali Öztaş (Çorum), Osman Nuri Yılmaz (Denizli), Yusuf Çapraz (Edirne), Mehmet Torun (Erzincan), Adnan İnanıcı (Gaziantep), Fuat Tosyalı (Hatay), Yusuf Aydeniz (Iğdır), Sadık Eratik, hayırsever Oya Kayacık (İstanbul), Cihat Kora, Reha-Necla Midilli (İzmir), Uğur Yücel (Karabük), İsmail Aytemiz (Kars), Kadir Has (Kayseri), Gazanfer Bilge (Kocaeli), Zeki Altındağ (Konya), Halil Yurtseven (Manisa), Hacı Halil Türkkan (Nevşehir), Mazhar Gürgen Bayatlı (Niğde), Ethem Sancak (Siirt), Mustafa Aydoğdu (Sivas), Halil Kaya Gedik (Uşak), Mehmet Çanakçı, Mithat Çanakçı ve Hüseyin İbrahim İzmirli (Zonguldak).