Meclis'te erkeklik kavgası

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'ndeki kadrolaşma ve usulsüzlük iddialarını araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda 'erkeklik' tartışması yaşandı.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'ndeki kadrolaşma ve usulsüzlük iddialarını araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda 'erkeklik' tartışması yaşandı. AKP'li üyeler, öğretim üyesine, "Kadın doğum doktorundan rapor aldınız mı?" diye sordu. Yanıt, "Aldım ama ben erkek gibi erkeğim, araştırabilirsiniz" oldu.
Komisyonun dünkü toplantısında, CHP'li Nurettin Sözen, geçen hafta yaşanan tartışmalara ve küfürlere dikkat çekerek, bunların tutanaklara yansıtılmadığını söyledi. Sözen, hazırladığı bir dilekçeyi komisyon başkanlığına verirken, "Bize edilen hakaretler tutanaklara geçmemiştir. Bunların tutanağa geçmesini istiyorum" dedi.
'Sözen'in istediği oldu
Küfür ettiği bildirilen AKP'li Rıdvan Köybaşı, "O kelimeyi kullanmadım" derken, Komisyon Başkanı AKP'li Cemal Yılmaz Demir, tutanağa müdahalenin söz konusu olamayacağını belirterk, "Ben beş dakika ara verdiğim zaman yaşanmış olduğundan tutanağa geçmemiş olabilir" dedi. Ancak Sözen, "Rıdvan Köybaşı, arkadaşımız Mustafa Özyurt'a 'p...k' demiştir" dedi ve bunun tutanağa geçmesini sağladı.
Komisyonda daha sonra Yardımcı Doçent Bayram Çepniler dinlendi. Eski Rektör Osman Çakır dönemindeki inşaatlarla ilgili iddiaları araştırmak üzere kurulan komisyonun başkanlığını yaptığını belirten Çepniler, yanında getirdiği inşaat malzemelerini masaya koyarak konuştu. "Bunlar yolsuzluğun göstergesidir" diyen Çepniler, eski rektör döneminde şartnamelerde belirtilenlerin dışında malzeme kullanılıp fazla para alındığını, hazırladığı raporlar üzerine açılan davanın sürdüğünü, ancak yargının yavaş işlemesi nedeniyle henüz sonuçlanmadığını söyledi.
AKP'li üyeler bu iddiaları bir yana bırakarak Çepniler'e aldığı raporlarla ilgili sorular sordu. Bir aylık raporu Vezirköprü'den aldığını belirten Çepniler, AKP'lilerin, "Kadın doğum uzmanından mı aldınız?" sorusuna "Acilde görevli doktordan aldım. Ben erkek gibi erkeğim. İsterseniz bunuda da araştırma yapın" karşılığını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7674317674310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.