Meclis'te, 'Ermenileri kim katletti' kavgası

Meclis'te, 'Ermenileri kim katletti' kavgası
Meclis'te, 'Ermenileri kim katletti' kavgası

Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 2012 nin son oturumlarında AKP li Mehmet Metiner le de tartışmıştı.

TBMM’de bu kez ‘katliam’ tartışması yaşandı. BDP ’li Sırrı Sakık’ın, “Sizin tarihiniz katliamlar tarihidir. O tarihlerde bugün mücadele edenlerin atalarının nasıl katledildiğini siz iyi bilirsiniz” demesi üzerine MHP ’li Yusuf Halaçoğlu, “Ermenileri kim katletti? 1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla işbirliği yapan Kürt aşiretlerini söyleyin” yanıtı verdi.
BDP’nin, nefret suçlarının araştırılmasına ilişkin önergesinin görüşülmesi sırasında kürsüye gelen Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Afyonkarahisar’da Kürt vatandaşlara yönelik saldırılar olduğunu ve Kürtlerin evlerini satmaya zorlandığını savundu. Başka illerde de benzer olaylar yaşandığını söyleyen Sakık, “Kürtlerin de sabrı bir yere kadar. Bu politikalar devam eder, istemediğimiz olaylar gündeme gelirse, sorumlusu iktidardır” dedi.
‘Kürt-Rus işbirliği’ iddiası 
MHP’li Yusuf Halaçoğlu ise “Kürt vatandaşlarımızdan bazıları valizlerini toplayıp o şehri terk ediyorlarsa, herkesin oturup yeniden düşünmesi lazım. 30 yıldır devam eden teröre rağmen birbirini seven insanlar bu hale geldiyse, o zaman bunu başardınız demektir. Kürt, Kürt, Kürt diyorsanız, birileri de çıkar Türk, Türk, Türk demeye başlar. Nefret suçlarına sebep olabilecek herhangi bir olayın kimlerden, neden kaynaklandığını iyi değerlendirmek gerekir” dedi.
Halaçoğlu’nun ardından sataşma gerekçesiyle söz alan BDP’li Sakık’ın, “Sizin tarihiniz katliamlar tarihidir. O tarihlerde bugün mücadele edenlerin atalarının nasıl katledildiğini siz iyi bilirsiniz” demesi Genel Kurul’da gerginliğe neden oldu. Sakık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da Dersim konusunu gündeme getirdiğini anımsatarak, “Kürsüde çıkacaksınız, ‘Kürtler, Aleviler katledildi’ diyeceksiniz, bundan nemalanacaksınız, biz söyleyince ‘tarihimizde katliam yoktur’ diyeceksiniz. Roboski neydi” diye konuştu. Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Bu milletin tarihinde katliam, soykırım, asimilasyon yoktur. Osmanlı’nın çekildiği topraklarda onlarca devlet var. Hiçbirinde Türkçe konuşulmuyor. Asimilasyon görmek istiyorsanız Avrupa ülkelerinin çekildiği yerlere bakın. Asıl katliamı 30 yıldır terör örgütü yapıyor. Onun icraatlarına, destekleyenlerine bakacaksınız” dedi. Sataşma nedeniyle söz alan Halaçoğlu Türklerin tarihinde katliam değil, savaşlar olduğunu belirterek, “O zaman bana açıkça söyleyin. Ben de bütün belgeleriyle göstereyim. Ermenileri kim katletti? 1. Dünya Savaşı’nda Ruslarla işbirliği yapan Kürt aşiretlerini söyleyin” dedi. (ANKARA/RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/1115103111510321

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hamidiye alayları - unutulur

  İnsan bazen katiliyle suçu bölüşürmüş. Ermeni diyasporası ile kürt milliyetçilerinin birbirlerini desteklemesi akıllara zarar bir ironidir. Oysa açın bakın HAMİDİYE ALAYLARI neymiş ? Van'ın Muş'un, Bitlis'in Ermeni köylüsüne ne olmuş ? Topraksız maraba Kürtler ve Yörükler nasıl birden köy ağası olmuş. Ben Kürdüm ve benim dedelerimin anlattıkları hiç hoşuma gitmiyor. Eğer bu utancı sadece Türk milliyetçiliğine fatura etmeye kalkarsanız biz Kürtlere daha büyük fatura çıkar. Bu katliamı ülke olarak üstlenip yüzleşmeliyiz. Kimin öldürdüğü de çok önemli değil. Kimin silahlandırdığı kimin ölüm fermanı verdiği önemlidir.

  Ermeni katliami - mataman

  Ermenileri tehcir sirasinda katledenlerin büyük bir kismi Kürtlerdir ve bugün bu insanlarin cogu Ermenilerden gasp edilmis mülkleri sahiplenmis veya el koymuslardir. Aynisini bugün süryanilerede yapmak istemektedirler, Türklerin ise özzelikle Cumhuriyet tarihi utanc hadiseleri ile doludur

  Gercekle yuzlesmek - mhmtthr

  Osmanlida oyun cok, onun torunlari bundan mahrum olamazlar. Tarihi belgelerle sabit olan olaylari dahi ters gosterir ve bunda hakli olduklarini, gercegin o oldugunu gostermek icin herseyi yaparlar. Er menilerin katli ile ilgili zamanin seyhulislaminin fetvasi ortada iken bunu kurtlere isnad etmek densizlik degil de nedir. Oyun ile hakikat gun ve gece gibidir. Ermeni katliami, dersim katliami, agri,zilan,hani ve roboski....

  Katliamlar tarihi - Ari Zerdüst

  1) yakin tarih:1925,1938,1960,1971,1980.1997,2002.Bu tarihlere bakin katliamlarin kimin eliyle yapildigini ögrenebilirsiniz.Bosuna Ermeniler üzerinden polemige girmenin anlami yok. Almanya gidip kurbanlarinin mezari önünde diz cökerek özür diledi.Bununla almanya bir sey kaybetmedi,aksine kazandi.

  GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ - pispor

  ancak osmanlıda oyun çok.Haydi bırakalım bunu dünya tarihçilerine varmısınız.onlar ne diyecekler.gerçekten bir ermeni soy kırımı var mı yok mu.

  Bakış açısı - farqini

  Bu ülkenin insanı devletini, ordusunu, sütten çıkmış ak kaşık gibi görür, devlet yada ordu suç işlemez, hata yapmaz, insanlık suçu işlemez diye, nasıl ki bu devlet bir zamanlar güneş dil teorisi gibi saçma sapan bir teoriyi ortaya atmışsa bu ülkenin tarihini de o zihiniyet sahipleri tek taraflı ve milli hislerin yoğunluğu ile kaleme aldı, ve hataya yer bırakmıyacak şekilde kendi devletini ve ırkını üstün kılmaya çalıştı, kendi vatandaşını öldüren, bombalatan bir devletin başka etnik unsurlara ve aidiyetlere neler yapabileceğini, varın düşünün artık, bu ülkenin tarihi mazlumların kanının üzerine kurulmuştur, bir türlü iflah olmamasının sebebide bundandır. her metre karesinde ölümler, toplu mezarlar soykırımlar vardır...

  yanar dönerlere kim inanır - welatahmet

  yorumlara baktım. yalan üzerine kurulmuş tarih olursa hesabına geldiğinde sahip çıkarsınız. hesabınıza gelmediğinde,bu işi biz yapmamışız. eyer ermenileri kürtler katletmişse,neden peki mhp milletvekili halaçoğlu tdk iken televizyon televizyon dolaşıp inkara çalışırdı. peki neden koçgiri,şex sait ağrı, dersim, sason da kesilen başlarıda kürtlermi kesti bunlardan bahsedildiğinde bazıları dedelerini takip ederek evet biz kestik diyor. ama sizlere bakıyorum her olayı hesabınıza göre yorumlamanın. dürüst olun biz yaptık bundan sonrada yapacağız deyin. çünkü halen bu yapılanları yeterli görmiyen zihniyet var. uludere(roboski)katliamı yeni yapıldı.bunu örnek alın.yoksa kürtler uçaklarla gelin bizi katledin mi dediler.