Meclis'te grup için kritik isim Ufuk Uras

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP, bundan sonra izleyeceği stratejiyi belirlemeye çalışıyor.Kapatılan DTP’nin, siyasi yasak getirilen Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un dışındaki 19 milletvekilinin TBMM’de grup kurabilmesi içinse 1 milletvekiline daha ihtiyaçları bulunuyor. Bu konuda ise İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras kilit rol oynuyor

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP, bundan sonra izleyeceği stratejiyi belirlemeye çalışıyor. Kapatılan DTP’nin bundan sonra izleyeceği yol haritası ise ya sine i millet kararını uygulamaya koymak olacak ya da 19 milletvekili ile birlikte yedek olarak kurulan Barış ve Demokrasi Partisi çatısı altında yoluna devam edecek. Kapatılan DTP’nin, siyasi yasak getirilen Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un dışındaki 19 milletvekilinin TBMM’de grup kurabilmesi içinse 1 milletvekiline daha ihtiyaçları bulunuyor. Bu konuda ise İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras kilit rol oynuyor. Uras ise kapatılan DTP’nin alacağı karar doğrultusunda adım atacağını ise dün akşam, kapatma kararının ardından DTP’lileri arayarak "destek için hazır olduğu"nu söyleyerek ortaya koydu.
Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararının ardından gözler DTP’lilerin izleyeceği stratejiye çevrildi. Parti genel merkezinde bundan sonra izleyeceği yol haritasını belirlemeye çalışan DTP, Yüksek Mahkeme’nin verdiği 5 yıl süreli siyasi yasak kararı nedeniyle Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk olmadan yoluna devam edecek. DTP’nin kapatılması ile gözler 2008 yılında kurulan Barış ve Demokrasi Partisi’ne çevrilirken, partilerinin kapatılması ile bağımsız milletvekili olan 19 ismin önünde de ya sine i millet kararını uygulama ya da Barış ve Demokrasi Partisi çatısı altında siyasete devam etme seçeneği bulunuyor. Barış ve Demokrasi Partisi’nin TBMM’de grup kurabilmesi içinse bir milletvekiline daha ihtiyaç bulunuyor. Grup kurma hesapları içinde, 22 Temmuz seçimlerinde DTP’lilerle birlikte hareket eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’ın kararı ise büyük önem taşıyor.

URAS BİRLİKTE HAREKET EDECEK
Uras ise kapatılan DTP’nin milletvekilleri ile birlikte hareket edeceğini dün akşam DTP’lileri arayarak ortaya koydu. Uras’ın dün akşam DTP’lileri arayarak "Size destek olmaya hazırım. Üzerime düşen görev neyse yaparım, grup kuracaksanız yanınızdayım" dediği kaydedildi. (ANKA)