Meclis'te her komisyon terörü konuşuyor

Meclis'in ana gündem konusu terör saldırıları ve alınacak önlemler. Yasama faaliyetleri için toplanan komisyonlarda da, milletvekilleri öncelikle terörle mücadele konusunda 'kararlılık' mesajı verdi.

ANKARA- Meclis'in ana gündem konusu terör saldırıları ve alınacak önlemler. Yasama faaliyetleri için toplanan komisyonlarda da, milletvekilleri öncelikle terörle mücadele konusunda 'kararlılık' mesajı verdi.
TBMM Adalet Komisyonu, 22 Temmuz seçimleri nedeniyle kadük kalan bazı tasarıları görüşmek üzere toplandı. Gündemdeki tasarılara geçilmeden, üyeler terör olaylarına değindi. Komisyon Başkanı AKP'li Ahmet İyimaya, terörü kınadıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:
"Tarihin ve milletin dersleri, okyanus ötesi biraderlerin asırlara göre saniyelik sayılabilecek desteklerinden daha gerçekçi, daha anlamlı ve daha çözücüdür. Binlerce yılın biçimlendirdiği varoluş kimyamızı bozabilecek bir gücü tahayyül ve tasavvur edemiyoruz. Türkiye, devleti, kurumları, milletiyle büyük aklın gereklerini birlik ve bütünlük ruhu içinde yapıyor ve yapmaya devam edecektir."
CHP'li Halil Ünlütepe, sınır ötesi operasyon konusunda hükümete yetki veren tezkerede olduğu gibi bundan sonra bu konuda alınacak kararlara da destek olacaklarını söyledi. 'Türkiye'ye karşı örtülü bir savaş yürütüldüğünü' vurgulayan Ünlütepe, hükümetin, terörle mücadele politikasının iflas ettiğini savundu. Ünlütepe, RTÜK'ün televizyonlarda terörle ilgil konulara kısıtlama getiren kararını da eleştirdi.
MHP'li Osman Ertuğrul, terörle uzlaşma olamayacağını ifade ederek, gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını istedi. AKP'li Hakkı Köylü de Türkiye'nin terör konusunda artık söyleyeceklerini tükettiğini, eyleme geçmesinin zorunlu hale geldiğini söyledi. Komisyonun DTP'li üyesi Ayla Akat Ata ise bu konuda söz almadı.