Meclis'te herkes terörü konuşuyor

TBMM Adalet Komisyonu'nda söz alan milletvekilleri teröre karşı bir an önce harekete geçilmesini istedi

ANKARA- Son günlerde artan terör saldırıları ve alınacak önlemler Meclis'in de ana gündem konusunu oluşturdu. Yasama faaliyetleri için toplanan komisyonlarda da, milletvekilleri öncelikle terörle mücadele konusunda 'kararlılık' mesajı verdi.

TBMM Adalet Komisyonu, 22 Temmuz seçimleri nedeniyle kadük kalan aralarında Türk Ticaret Kanun'nun da bulunduğu bazı tasarıları görüşmek üzere toplandı. Gündemdeki tasarılara geçilmeden, üyeler terör olaylarına değindi. Komisyon Başkanı AKP'li Ahmet İyimaya, terörü kınadıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu günü, dünsüz ve yarınsız değerlendirenler, hayallerinin enkazında yok olmaktan kurtulamazlar. Tarihin ve milletin dersleri, okyanus ötesi biraderlerin asırlara göre saniyelik sayılabilecek desteklerinden daha gerçekçi, daha anlamlı ve daha çözücüdür. Binlerce yılın biçimlendirdiği varoluş kimyamızı bozabilecek bir gücü tahayyül ve tasavvur edemiyoruz. Türkiye, devleti, kurumları, milleti ile büyük aklın gereklerini birlik ve bütünlük ruhu içinde yapıyor ve yapmaya devam edecektir. Türkiye, komşuluk ve dostluk giysisine bürünmüş müsebbipleri, teşhise ve tedbire daima muktedirdir."

CHP'Lİ ÜNLÜTEPE: ÖRTÜLÜ SAVAŞ

CHP'li Halil Ünlütepe, sınır ötesi operasyon konusunda hükümete yetki veren tezkereye destek verdiklerini, bundan sonra da bu konuda alınacak kararlara destek olacaklarını söyledi. "Türkiye’ye karşı örtülü bir savaş yürütüldüğünü" kaydeden Ünlütepe, hükümetin, terörle mücadele politikasının iflas ettiğini savundu. RTÜK’ün son kararını da eleştiren CHP’li Ünlütepe, bazı şeylerintartışılmasının engellenmesinin kamuoyunda infialle karşılanacağını öne sürdü.

MHP'li Osman Ertuğrul da terörle uzlaşma olamayacağını ifade ederek, gerekli tedbirlerin biran önce alınarak hayata geçirilmesini istedi.

AKP'Lİ KÖYLÜ: EYLEM ZAMANIDIR  

AKP'li Hakkı Köylü de Türkiye’nin terör konusunda artık söyleyeceklerini tükettiğini, eyleme geçmesinin zorunlu hale geldiğini söyledi. Milletin, teröre son noktanın konulması konusunda kararlı olduğunu ifade eden Köylü, devletin de milletin isteğini yerine getireceğini kaydetti. Terör belasından en kısa sürede kurtulunacağını söyleyen Köylü, bunun için akla gelebilecek her türlü tedbirin alınacağını belirtti. Köylü, "Artık daha önceki yıllarda olduğu gibi yavaş yavaş terörün kökünü kazıyalım düşüncesi ortadan kalkmıştır. Bundan sonra yapılacak iş, terörün bir daha ortaya çıkamayacak şekilde kökünün kazınmasıdır" diye konuştu.

Komisyonda DTP’li üyesi Ayla Akat Ata bu konuda söz almadı. (Radikal)