Meclis'te hırsız var!

Kasa da zorlandı
Türkiye'nin en güvenlikli mekânlarından biri soyuldu. TBMM kafeteryasında bulunan Lösemili Çocuklar Vakfı'nın (LÖSEV) bağış kutusundaki kâğıt paralar çalındı, bozuk paralar yerlere döküldü. Parmak izi alan polis suçluları yakalamaya çalışıyor.
200 YTL'lik bağış
Hırsızlar, ziyaretçi salonundaki kafeteryanın kasasını da zorlamış. Meclis yetkilileri; "Çalınan para tahminen 20 YTL kadar, bunun yerine LÖSEV'e 200 YTL bağış yapılacak." LÖSEV: "Her yerde paramız çalınıyor. Bizim için 1 YTL bile çok önemli."

ANKARA - Başkentte karlı bir geceydi. Çoğu evde ışıklar sönmüş, insanlar uykuya çekilmişken, Türkiye'de geçtiğimiz yıl büyük artış gösteren hırsızlık vakalarından biri yaşanıyordu. Ancak bu hırsızlığı sıradan vakalardan ayıran iki özelliği vardı. Birincisi, ülkenin en korumalı binası Meclis'in içinde yapılmasıydı. İkincisi ise soyulanın, çoğu ilaç parası bile bulamayan lösemili (kan kanseri) çocuklara yardım paralarının toplandığı 'kumbara' olmasıydı...
Parmak izi alındı
Ankara'da Meclis kafeteryasında çalışanlar dün sabah işe geldiklerinde, camın kırıldığını görünce polise haber verdiler. Hemen etrafı incelediler. Kasanın yanındaki LÖSEV (Lösemili Çocuklara Yardım Vakfı) kutusunda bulunan paralar alınmıştı. Kimsenin içeri girmesine izin vermeyen polis, hırsız ya da hırsızların kimliğini tespit için parmak izi incelemesi yaptı. Meclis ziyaretçi salonundaki kafeteryanın kasasını zorlayan ancak açamayan hırsızlar, LÖSEV'e ait bağış kutusundaki parayı çalmıştı. Hırsızlar, kutu içindeki kâğıt paraları alırken, çaldıkları bozuk paraların bir kısmını da yere dökmüştü.
Hırsızlık hem LÖSEV'de üzüntü yarattı hem Meclis'te. Çalınan paranın yaklaşık 20 YTL olduğu tahmin edilirken, Meclis Başkanlığı, kafeteryaya gelenlerin gönüllerinden kopan bir miktar attıkları kutuyu yeniledi ve çalınan paranın yerine 200 YTL bağış yaptı. Meclis İletişim Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ise camın yanı sıra kapı da zorlanmıştı. Sadece görevli olanlarla milletvekilinin davet ettiği vatandaşların girebildiği Meclis'te, başkanlığın talimatıyla soruşturma başlatıldı. Ancak Türkiye'nin en iyi korunan binalarından Meclis kampüsü içinde hırsızlık olayı yaşanması, 'Güvenlik zafiyeti mi var?' sorularına yol açtı. Meclis kampüsü içindeki Vakıfbank şubesinde de iki yıl önce hırsızlık olayı yaşanmıştı. Araştırma sonucu hırsızın, banka çalışanlarından biri olduğu belirlenmişti.
Daha önce de çalınmıştı
Radikal'e konuşan LÖSEV yetkililerine göre ise bu, çoğu tedavi parasını bulamayan lösemi hastalarının parasının çalındığı ilk olay değildi. Yetkililer Türkiye genelinde çeşitli kurumlara konulan kumbaraların zaman zaman saldırıya uğradığını söyledi. Kumbaralarda zincir ve anahtar olduğunu, ancak bunun bile hırsızları caydıramadığına dikkat çeken LÖSEV yetkilileri, "Her bir kumbaradan ayda 40-70 YTL arası para çıkıyor. Kesin rakam söylemek oldukça güç ama Meclis'teki kumbarada 50 TYL olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.
LÖSEV yetkililerine göre çalınan miktar küçük görünse de kendileri için 1 YTL bile çok önemliydi. O kumbaralar ilik nakli olması gereken küçük hastalara ilaç, ameliyat parası olup şifa dağıtabiliyordu. Güvenlik güçleri ve yetkililer, 2005 yılında 290 binken 2006'nın ilk dokuz ayında 354 bin rakamına ulaşan hırsızlık suçuna karşı yeni önlemler bulabilir belki ama bakalım Türkiye bu hırsızlığın açtığı vicdan yarasını nasıl kapatacak?