Meclis'te küresel ısınma komisyonuna onay

TBMM'de, iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda bir araştırma komisyonu kurulması kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda dün AKP'li Fatma Şahin'le CHP'li Mehmet Nuri Saygun ve...

ANKARA - TBMM'de, iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda bir araştırma komisyonu kurulması kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda dün AKP'li Fatma Şahin'le CHP'li Mehmet Nuri Saygun ve Yakup Kepenek'in küresel ısınmayla ilgili ayrı ayrı verdikleri Meclis araştırma önergeleri birleştirilerek görüşüldü. Görüşmelerin ardından TBMM'de bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kararlaştırıldı.
'Kyoto'ya imza atsak altından kalkamayız'
Önergeler üzerinde söz alan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en fazla su kaynaklarının etkilendiğini, sorunun uluslarüstü algılanması gerektiğine işaret etti. Pepe, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzalamamasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu: "Sanki biz bu akşam imza atsak, Türkiye'nin emisyonları 1990'ların altına gelecek, enerji kaynaklarının yenilenebilir enerjiyi, güneş enerjisini kullanmasına kadar her şeye çözüm olacak diye bir anlayış var. Kyoto'ya bugün imza attığı anda Türkiye'nin OECD ülkesi olması nedeniyle birtakım sorumlulukları var. Bu sorumluluklar bugün altından kalkabileceği, üstesinden gelebileceği durumlar değil."