Meclis'te öğretmen tayini kavgası

MHP Bitlis Milletvekili Halil İbrahim Oral, DSP'li Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile bir öğretmenin tayini için sert bir biçimde tartıştı.

ANKARA - MHP Bitlis Milletvekili Halil İbrahim Oral, DSP'li Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ile bir öğretmenin tayini için sert bir biçimde tartıştı. Tartışmanın kaygaya dönüşmesini araya girenler önledi. TBMM Genel Kurulu'nda dün yasa çalışmalarına ara verildiği sırada Milli Eğitim Bakanı Bostancıoğlu'nun yanına giden MHP'li Oral, Bostancıoğlu'na daha önce bir öğretmenin Ankara'nın Bala ilçesinden Gölbaşı ilçesine tayin edilmesini istediğini anımsatarak, bu isteğinin niçin yapılmadığını sordu. Bostancıoğlu, Oral'a Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmen tayinlerinin kanun, tüzük ve yönetmenliklere göre yapıldığını, sizin isteğiniz gibi kişisel tayin isteklerinin yerine getirilmediğini anımsattı.
'Bakarız' demiştiniz'
Bunun üzerine sinirlendiği gözlenen MHP'li Oral, "Bana bu öğretmen tayini ile ilgili daha önce 'bakarız' diye söz vermiştiniz. Bir tane benzer tayin örneği gösterin demiştiniz. Size dört tane örnek getirdim, ayıp oluyor" diye konuştu.. Ortamın gerginleştiğini fark eden MHP Van Milletvekili Nidai Seven, Oral'ı, 'Orta yerde tartışmaya gerek yok' diyerek Genel Kurul Salonu dışına çıkardı. Bakan Metin Bostancıoğlu'nu ise ANAP'lı Turizm Bakanı Erkan Mumcu yatıştırdı.