Meclis'te Ömer Dinçer kavgası

Başbakanlık bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülürken CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu'nun, "Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer 'Cumhuriyet düşmanlığı' yapıyor" demesi üzerine AKP'liler ile CHP'liler arasında sert tartışmalar yaşandı.

ANKARA - Başbakanlık bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülürken CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu'nun, "Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer 'Cumhuriyet düşmanlığı' yapıyor" demesi üzerine AKP'liler ile CHP'liler arasında sert tartışmalar yaşandı.
Başbakanlık ve bağlı kuruluşlarının 2006 Merkezi Yönetim Bütçesi ile 2004 yılı kesin hesaplarının görüşülmesi dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapıldı. Kumkumoğlu konuşmasında Dinçer'in "Cumhuriyete karşı biri" olduğunu iddia ederken, "Adam diyor ki, 'Ben cumhuriyete inanmıyorum'. Benim gözümde böyle biri Başbakanlık müsteşarı olamaz" deyince tartışma çıktı. AKP'liler Kumkumoğlu'na "Adam diyemezsin" diye laf atarken, Kumkumoğlu, "Bir yıl önce sayın müsteşara 'Cumhuriyet düşmanı' dedim. Beni mahkemeye veremedi" diye konuştu. AKP'li Ergün Dağcıoğlu ise, "Sayın Kumkumoğlu layüsel (sorumsuz) mi ki böyle konuşabiliyor?" dedi. AKP'li Zekai Özcan da, "Burada olmayan bir bürokratla ilgili çok ağır suçlamalar yapılıyor" dedi.
Uzunkaya: Altına imza atarım
AKP'li Musa Uzunkaya, CHP'nin ve Cumhurbaşkanı Sezer'in 'toplumla bütünleşme sıkıntısı' olduğunu öne sürdü. Uzunkaya, Dinçer'in intihal konusuna değinirken, CHP'li Gürol Ergin, "Hırsızlık yapmamış mı? Resmen yapmıştır" diyerek laf attı. Uzunkaya'nın, Dinçer'in tartışmalara neden olan makalesine ilişkin olarak, "Ben Musa Uzunkaya olarak bu yazının altına imzamı koyarım" demesi tansiyonu yükseltti. CHP'nin Cumhuriyet düşmanlığı yaptığını savunan Uzunkaya, "Kendi mantığınızla kimseyi Cumhuriyet düşmanı ilan edemezsiniz. İslam ve şeriatın ne olduğunu bilmiyorsunuz" dedi. CHP'lilerin Uzunkaya sözlerini geri almazsa görüşmelerin devam edemeyeceğini belirtmeleri üzerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin müdahale etti. Şahin, "İstiyorsanız siz gidin Sayın Dinçer'i mahkemeye verin, biz de Müsteşarı görevden alalım" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7627157627150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.