Meclis'te oy kavgası

Meclis'te yine oylama tartışması yaşandı. Nitelikli çoğunluk gerektiren bir önergenin oylamasında bir oy eksik kalınca...

ANKARA - Meclis'te yine oylama tartışması yaşandı. Nitelikli çoğunluk gerektiren bir önergenin oylamasında bir oy eksik kalınca, oylama süresi dolmasına karşın AKP'li Akif Gülle'nin oy pusulası getirmesi tartışma yarattı. Tekrarlanan oylamada ise, 355 milletvekili bulunan AKP 330 oya ulaşamadı. Kabul oyları 327'de kaldığı için belediye başkanlarına af getiren önerge düştü.
TBMM Genel Kurulu'ndaki torba af yasası görüşmelerinde, AKP'liler, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından daha önce veto edilen, bazı belediye başkanlarının personeline fazladan yaptığı ödemenin tahsilinden vazgeçilmesine ilişkin bir önerge verdi. Belediye başkanlarının cezai soruşturmadan kurtulmasını da öngördüğü için nitelikli çoğunluk gerektiren önergenin oylamasında kabul oylarının 329'da kalması üzerine, oylama süresi dolmasına karşın AKP'li Akif Gülle bir oy pusulası getirerek Başkanlık Divanı'na sundu. CHP ve Anavatan grup başkanvekilleri sürenin bittiğine dikkati çekerek, son anda getirilen oyun kabul edilemeyeceğini belirttiler.
Tartışmaların yoğunlaşması üzerine Genel Kurul'u yöneten AKP'li Başkanvekili Nevzat Pakdil, oturuma ara verdi. Yaklaşık yarım saat süren aradan sonra oylama yenilendiğinde kabul oylarının 327'ye düştüğü görüldü. Bunun üzerine, Meclis'in fazladan bir saat 15 dakika çalışmasına neden olan önerge düşmüş oldu.


    http://www.radikal.com.tr/7615777615770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.