Meclis'te şarkılı-sloganlı aday tanıtımı

Meclis'te şarkılı-sloganlı aday tanıtımı
Meclis'te şarkılı-sloganlı aday tanıtımı
Başbakan Erdoğan grup toplantısında 10 ilin belediye başkan adaylarını sinevizyon ve şarkılar eşliğinde tanıttı. Gökçek 5'inci kez koltuğa talip olurken aday olan il başkanları da dikkat çekti.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis dün bir ilke tanık oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , partisinin grup toplantısında aralarında Ankara’nın da bulunduğu 10 il ve büyükşehir’in belediye başkan adayını sinevizyon eşliğinde, şarkılı-sloganlı bir şekilde tanıttı. Grup toplantısı ‘miting havasında’ geçerken, Melih Gökçek 5’inci defa Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildi.
Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmanın ardından yerel seçimlerde AK Parti’nin aday göstereceği isimleri açıkladı. Adayların isimlerini tek tek anons eden Başbakan, daha sonra adaylar ve bölgenin milletvekilleri ile kürsüde poz verdi. Adayların açıklanması sırasında her ilde AK Parti döneminde yapılan yatırımlar sinevizyon gösterisi ile duvara yansıtıldı, bol bol AK Parti’nin seçimlerde kullandığı propaganda şarkıları çalındı. Bu sırada ‘izleyici’ olarak grup toplantısına getirilen partililer Erdoğan ve adayların lehine sloganlar attı.
Erdoğan’ın açıkladığı 10 il ve büyükşehir’in adayları şunlar:
Gümüşhane: İl Başkanı Ercan Çimen.
Bartın: Seyfettin Kalay (Tıp doktoru/Nevşehir Tabip Odası Başkanı)
Kırşehir: Mevcut Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci.
Amasya: Mevcut Belediye Başkanı Cafer Özdemir.
Kahramanmaraş (Büyükşehir): İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç. Mevcut Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Poyraz aday gösterilmedi.
Eskişehir (Büyükşehir): Harun Karacan (Eskişehir Ticaret Odası Başkanı)
Kayseri (Büyükşehir): Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki (4’üncü defa aday gösterildi)
Konya (Büyükşehir): Mevcut Belediye Başkanı Tahir Akyürek
Ankara (Büyükşehir): Mevcut Belediye Başkanı Melih Gökçek (5’inci defa aday gösterildi)
Başbakan ilk olarak Gümüşhane adayı Ercan Çimen’i kürsüye çağırdı. Erdoğan’ın çağrısından hemen sonra divandan bir üye adayın aynı zamanda il başkanı olduğunu duyurdu. Ancak Çimen geldikten hemen sonra Başbakan, “İl başkanı da gelsin” dedi. Bunun üzerine Çimen, “Başbakanım il başkanı da benim” dedi, kürsü önündeki bazı partililer de, “İl başkanı da kendisi Başbakanım” dedi. Bunun üzerine Erdoğan, “Tamam yahu vekili yok mu?” diye sordu. 

Cezaevli ‘icraat’ tanıtımı

Kahramanmaraş adayının tanıtımında ise Başbakan Erdoğan Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Erkoç’u açıklamadan önce, Kurtuluş Savaşı kahramanı Sütçü İmam’ı kastederek, “Şimdi de Sütçü Nine’nin diyarı Kahramanmaraş’a gidiyoruz” dedi. Başbakan Erdoğan tanıtım videosunun ardından hatasını düzelterek Kahramanmaraş’a “Sütçü İmam’ın memleketi” dedi. Erdoğan, Konya adayı Tahir Akyürek’i tanıtırken Konya’dan ‘ülke’ olarak söz etti. Kırşehir adayı Yaşar Bahçeci’nin adının açıklanmasından önce şehri tanıtan sinevizyon gösterisi sırasında ilk olarak Kırşehir Açık Cezaevi’nin gösterilmesi dikkat çekti. 

Kürsüye sığmadılar
Ankara’da adayın Melih Gökçek’in olduğunun açıklanmasının ardından, diğer illerde olduğu gibi bölge milletvekilleri kürsüye davet edildi. Ancak Ankara milletvekilleri çok sayıda olduğu için yan yana kürsüye sığmadı. Bunun üzerine aralarında AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın da bulunduğu bazı vekiller Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde diz çökerek poz verdiler.

Böylesi ilk defa oldu

AK Parti’nin belediye başkan adaylarını Meclis’te grup toplantı salonunda sinevizyon gösterisi eşliğinde miting havasında açıklaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Genellikle parti genel merkezlerinde ya da spor salonlarında gerçekleşen aday tanıtımının bu şekilde Meclis’te daha önce yapılmadığı da ifade edilirken; CHP ’den de tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter’da, “TBMM aday tanıtım yeri değildir. TBMM AKP Genel Merkezi gibi kullanılmaktadır. Devletin tüm olanakları kullanılıyor. TRT, BDP grup toplantısı yerine AKP Aday Tanıtım Toplantısını veriyor. TBMM AKP genel merkezine dönüştürüldü” diye eleştirdi. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da, Twitter’da “Başbakan TBMM ile AKP Genel Merkezi’ni karıştırdı” diye yazdı. Meclis’e yoğun ziyaretçi akını ve parti grup toplantılarının pankartlar açılıp, sloganlar atılarak miting havasında yapılmasından Meclis Başkanı Cemil Çiçek de rahatsız olmuştu. Çiçek milletvekillerini bir mektup ile uyarmış, grup toplantılarının asli unsurunun vekiller olduğuna, çok katılımlı basın toplantılarına dönen grup toplantılarının güvenlik sorunu da yarattığına dikkat çekmişti. Çiçek’in uyarılarına rağmen dün belediye başkan adayının açıklandığı salona o kadar çok partili geldi ki vekiller bile oturacak yer bulmakta zorlandı.