Meclis'te seçim sistemi tartışılıyor

Seçim ve siyasi partiler yasalarındaki değişiklik istekleri Meclis'i etkisine aldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Seçim ve siyasi partiler yasalarındaki değişiklik istekleri Meclis'i etkisine aldı. Her iki yasada da değişiklik için Meclis'te teklif verilirken, partilerin istekleri de belli olmaya başladı. 2004'e kadar seçim yapılmaması kararı alan koalisyon ortakları ise bu girişimlerin kamuoyunda 'erken seçim' olarak algılanmasından korkuyor.
Koalisyonu oluşturan parti liderleri, iki yasayla ilgili çalışmaların Partilerarası Uzlaşma Komisyonu'nda başlaması görüşünde birleşti. Partilerin bu haftadan itibaren Uzlaşma Komisyonu'na yasalarda yapılmasını istedikleri değişikliklere ilişkin önerilerini sunması bekleniyor.
Kim ne istiyor?
Partilerin her iki yasada da istedikleri değişiklikler netleşmeye başladı. İşte siyasi partilerin önerileri:

  • DSP: Seçim ve siyasi partiler yasalarıyla ilgili çalışma yok. Yüzde 10 barajının yüksek olduğu görüşü var. Barajın, yüzde 7 ya da 8'e düşürülmesi konuşuluyor.
  • MHP: Hukukçu milletvekillerinden oluşan bir komisyon çalışma başlattı. Ancak, milletvekili sayısının indirilmesine sıcak bakılmıyor. Tercih sistemine 'adaylar arasında çekişmeye neden olur' gerekçesiyle karşı çıkılıyor. Bu nedenle tercih sistemini isteyen partinin uygulamasından yana.
  • ANAP: Üye kayıtlarının ilçe seçim kurullarında bilgisayar ortamında denetlenmesi ve güven altına alınmasını istiyor. Daraltılmış bölge sistemini savunuyor. Mahsurlarının giderilmesi koşuluyla tercih sistemine sıcak bakıyor. Parti kimlikleriyle seçim ittifaklarının yapılmasından yana. Parti yönetimlerine yüzde 5 kontenjan tanınması koşuluyla önseçimin zorunlu olmasını destekliyor. Yerel seçimlerin iki turlu olmasını istiyor. 100 Türkiye milletvekilliğinin getirilmesinden yana.
  • DYP: Milletvekili sayısının indirilmesini, siyasi parti ve adayların seçim harcamalarının şeffaflaşmasını sağlayacak düzenlemeler istiyor. Barajların yüzde 10 olarak korunmasından yana. Önseçim ve tercihten yana.
  • AKP: Dar bölge sistemine geçilmesini istiyor. Tercih sistemine sıcak bakıyor. Üye kayıtlarının belli bir sisteme kavuşturulmasını ve yurtdışında bulunan vatandaşların oy kullanmalarına olanak sağlanmasını istiyor.
  • SP: Önseçim zorunluluğunun ve tercih hakkının getirilmesini istiyor. Milletvekili istifalarının iradeye bağlı olmasını ve Genel Kurul'da oylanmamasını istiyor..