Meclis'te 'şeyini şey ettiğimin şeyi...'

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkçe toplantısında Alanya'da yaşayan Almanlar için "Onların dinlerini şey edeyim..." dedi.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkçe toplantısında Alanya'da yaşayan Almanlar için "Onların dinlerini şey edeyim..." dedi. AKP'liler bu sözlerin yanlış yorumlanabileceği uyarısı yapınca Koç düzeltti: "Bundan da anlam çıkaracaklarsa yuh olsun!"
Türkçedeki bozulma ve yabancılaşmanın nedenlerini araştıran TBMM Araştırma Komisyonu dünkü toplantısında Bakan Koç'u dinledi. Koç, "Dil de zamanla değişir. Dil insana benzer, insanlar gibi uzun boylu, kısa boylu şişman veya zayıf olabilir. Türkçe İngilizceden güçlü bir dildir. Ama İngilizcenin arkasında Britanya ve ABD imparatorluğu olunca herkes selam duruyor" diye konuştu.
Bakan Koç, komisyon üyelerinin bir sorusu üzerine, İstanbul veya bir başka ilde yeni bir dinler bahçesi oluşturma projeleri olmadığını söyledi ve "Strasbourg'da 72 cami ve mescit var. Alanya'da 20 bin Alman var onların da dinlerini şey edeyim..." dedi. Araya giren AKP'li Mevlüt Akgün'ün uyarısı üzerine Koç, "Almanların dinlerini yaşamalarını kastediyorum. Bundan da anlam çıkaracaklarsa yuh olsun" diye yanıt verdi.