Meclis'te Süleyman Demirel hazırlığı

Meclis'te Süleyman Demirel hazırlığı
Meclis'te Süleyman Demirel hazırlığı
Böbrek ve kalp yetmezliği sorunu nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Süleyman Demirel için yarın Ankara'da resmi tören düzenlenecek. Tören için TBMM ve İslamköy'de hazırlıklar yapılıyor.

RADİKAL- Türkiye ’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ölümünün ardından TBMM’de yapılacak resmi tören için hazırlıklara başlandı. Demirel, Isparta'da cenaze namazının kılınacağı Şehriban Hatun Camii'ne  daha önce eşi Nazmiye Demirel'in 2013 yılındaki cenazesi için gelmişti. Demirel o gün kendisi için hazırlanan tekerlekli sandalyeyi eliyle itmişti....  Hürriyet'te yer alan habere göre böbrek ve kalp yetmezliği sorunu nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Süleyman Demirel için Cuma günü Ankara’da resmi tören düzenlenecek.

TBMM'DE HAZIRLIK
TBMM’de yarın düzenlenecek resmi tören öncesinde hazırlıklar tamamlandı. Demirel’in naaşı, yarın Meclis’te hazırlanacak katafalka konulacak. Demirel’in cenazesi, Kocatepe’deki cenaze namazı sonrası toprağa verilmek üzere memleketi İslamköy’e götürülecek.

 YARIN VE CUMARTESİ GÜNÜ PROGRAMI

Cuma
07.45 hastaneden naaşın çıkartılması
08.00 - 08.45 güniz sokakta varış ve anma toplantısı
09.00 -10.00 TBMM de tören
10.00 12.30 Kortej eşliğinde Kocatepe camiine hareket
13.00-14.00 cuma namazı ve cenaze namazı
14.00 kocatepeden havaalanına hareket
15.00 ankaradan isparaya uçakla hareket

Cumartesi (Isparta)
12.30 naaşın camiden çıkartılması
13.00 islamköy şehriban hatun camii'nde öğle namazı ve cenaze namazı
14.00 defin alanına çalcatepe anıtmezara hareket
14.30 defin töreni

İSLAMKÖY'DE HAZIRLIK

9'ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in cumartesi günü memleketi İslamköy’de defnedileceği Çalca Tepe’de mezar yeri kazıldı. Cenaze töreni için memleketi Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de tüm hazırlıklar olanca hızıyla devam ediyor.


Isparta Valisi Vahdettin Özkan da sabah saatlerinde, İslamköy’e gelerek hazırlıkları yerinde inceledi. İncelemenin ardından tüm birimlerle değerlendirme toplantısı yapan Vali Özkan, "Ankara’daki törenden sonra burada alınacak tedbirler noktasında bütün birimler olarak çalışıyoruz. İslamköy’de defnedilmesiyle ilgili ailenin talepleri doğrultusunda her kuruma ne düşüyorsa onları yapıyoruz" dedi.

 

Demirel’in cumartesi günü öğle namazının ardından Çalca Tepe’ye defnedileceğini kaydeden Özkan, "Sayın Cumhurbaşkanımız hem memleketin dört bir yanından hem kendi köyünden hem de dışarıdan gelen misafirle uğurlanacak. Hal böyle olunca trafiğin akışına kadar tüm tedbirlerin alınması lazım" diye konuştu. Demirel için ailenin talebi olursa adını taşıyan üniversitede bir tören ve ’şehre elveda’ anlamında kente uğramasının da programa alınabileceğini belirten Vali Özkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İslamköy’deki törene katılıp katılmayacakları konusunda kendilerine henüz ulaşan bilgi olmadığını söyledi.

 

DEMİREL EŞİNİN CENAZESİ İÇİN GELMİŞTİ
Demirel, kendi cenaze namazının kılınacağı alana en son eşi Nazmiye Demirel, 27 Mayıs 2013 günü vefat ettiğinde girmişti. Demirel, 65 yıllık hayat arkadaşını sonsuzluğa uğurlarken, doktorunun tüm uyarısına rağmen, yürüyerek geldiği avluda yine ayakta eşinin cenaze namazını kılmıştı. Demirel, o gün avluya kendisi için getirilen tekerlekli sandalyeyi eliyle işaret ederek geri göndermişti.