Meclis'te utandıran küfür

Meclis'te utandıran küfür
Meclis'te utandıran küfür
CHP'li Kamer Genç'e "Senin ananı s...", Meclis'te görev yapan kadın gazetecilere, "Ben de sizin bacak aranızı çeksem..." diyerek taciz eden AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, kendisine "S... ya!" diyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'ye "K...s..." diyerek küfretti.

TBMM Genel Kurulu açıldıktan sonra, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, düzeltme yapmak için söz istedi. Kürsüye gelen İnce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki günkü konuşmasında “Terbiyesiz herifler ya” dediğini ifade ederek, “Sayın Başbakan Meclis’e hakaret etmiştir. Bu lafı CHP Grubu adına iade ediyorum” dedi. Erdoğan’ın oğlunun da bütçe görüşmeleri sırasında ‘Meclis serserilik yeri değildir’, ‘Ahlaksız, rezil tavırların amacı nedir?’ şeklinde tweet’ler attığını iddia eden İnce, “DNA aynı DNA. Babasına bak, oğlunu gör. Herkes haddini bilecek. CHP milletvekilleri olarak hepimiz Başbakan’a dava açacağız. Kazanacağımız parayla da Çankaya kapısında millete köfte dağıtacağız. O lafları Başbakan’a da oğluna da iade ediyorum” diye konuştu. İnce’nin Başbakan’a hakaret ettiğini söyleyen AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli söz istedi. Bu sırada İnce ile Zeyid Aslan arasında tartışma çıktı. Tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:
Seviye yerlerde
Aslan: Bağırma oradan!
İnce: Evvela senden başlamalı.
Aslan: Öyle el kol hareketi yapma lan!
İnce: Seninle muhatap olmuyorum.
Aslan: El kol hareketi yapma öyle! Muharrem, arkadaşımsın, el kol hareketi yapma!
İnce: Küfür mü edersin?
Ne yaparsın?
Aslan: İstediğimi yaparım. Var mı bir diyeceğin?
İnce: Eder misin?
Aslan: İstediğimi yaparım.
İnce: Et bakalım da görelim.
Aslan: Kafanı kırarım lan!
İnce: Ne yaparsın?
Aslan: Kafanı kırarım!
İnce: Sen kafamı mı kırarsın? S… ya! Kabadayı mısın? Kimsin sen?
Aslan: Terbiyesiz! Senin k...s……!

‘Küfre karşılık verdim’

Tartışmanın uzaması üzerine oturuma ara verildi. Aranın ardından Aslan, söz alarak “Ben kendi adıma kendi sözlerimden dolayı Meclisimizden özür diliyorum” dedi. Aslan, kendisine küfr edildiğini, kendisinin de aynı üslupla cevap verdiğini belirterek, “Yanlış yaptım. Ama bir yanlışa karşı, yanlış yaptım” diye konuştu. Aslan, söylediği sözün hoş karşılanacak bir yanının olmadığını belirtek şunları kaydetti:
“Basına bakıyorum, sanki küfr eden benim. Ben bir küfre karşılık küfr ettim. Bana bir küfredildi, ben de bu küfre karşılık olarak, aynı üslupla cevap verdim. Bu zabıtlarda var. Ama basına bakıyorum, zabıtlarda Muharrem İnce’nin küfrünün üstü kapatılarak veriliyor. Ben yanlış yaptım. Ama ben, bir başka yanlışa karşı yanlış yaptım. Küfrü, küfrleşmeyi başlatan Muharrem İnce. Bu zabıtlarda çok net görülüyor. Muharrem İnce’nin küfrü başlattığı ve küfrü bir kenara bırakılıp, sadece benim küfrettiğimi, basının olayı bu şekilde vermesi çifte standart.” Aslan’ın konuşması sırasında da Genel Kurul’daki gerginlik devam etti. AK Parti’li ve CHP’li milletvekilleri birbirlerine karşılıklı laf atarken, bazı vekillerin oturdukları yerden kalkarak birbirlerinin üzerine yürüdüğü görüldü. Gerilimin artması üzerine tekrar oturuma ara verildi. 

‘Def ol anlamında argo söz’

Zeyid Aslan’ın ardından söz alan Muharrem İnce, önce tutanakları okudu. Kendi ettiği küfürü, ‘ittir ya gibi kaba bir söz’ olarak telaffuz eden İnce, şöyle konuştu:
“Bu sözü kullanmamam gerekirdi. Ama ‘Kafanı kırarım lan!’ deyince ağır tahrik altında bir küfür değil bu. Kaba bir sözdür, yaralayıcı bir sözdür. Argo, ‘def ol’ anlamında kullanılan bir sözdür. Bunu da bu Meclis’te kullanmamam gerekirdi. Ama ondan sonra gelen küfürleri ben okuyamam. Edepten, hayâdan bahsedenler bana söylediği bu küfrü Kamer Genç’in ölmüş anasına söylediler. Bu küfrü okuyabilecek bir babayiğit varsa gelsin okusun. Ben onu Allah’a ve yargıya havale ediyorum.”

Aslan’ın üçüncü vukuatı


AK Parti’li Aslan daha önce de TBMM’de ettiği küfürlerle gündeme gelmişti. Aslan TBMM Genel Kurulu’nda CHP’li Kamer Genç’e “Senin a... koyacağım. Soytarı, köpek şerefsiz! O.. çocuğu! P.... kurusu! Satılık köpek! Şerefsiz! Senin ananı s....m!” demişti. TBMM Aslan’a kınama cezası verirken ‘geçici ihraç’ talebiyle AK Parti Grup Disiplin Kurulu’na da sevk edilmiş ancak herhangi bir ceza verilmemişti. Zeyid Aslan, Meclis bahçesinde uyurken fotoğraflarının çekilmesi üzerine ise kadın gazetecilere, “Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam ‘Bunların doğal hali bu’ diye.... Ahlaksız olurum değil mi? Ama sizinki gazetecilik oluyor” demişti. Aslan bu sözlerinden dolayı da AK Parti Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş, ancak Aslan’a en hafif ceza olan “uyarma” cezası verilmişti.

‘İnsani zayıf özellik’


Aslan, gazetecilerin daha önce de bu şekilde gündeme geldiğinin hatırlatması üzerine, ‘talihsizlik’ değerlendirmesi yaptı. Aslan, Meclis’in çalışma ortamında sürekli hakaret, küfrün bulunduğunu ifade ederek, “Nihayetinde karşıdakilerin de insan olduğunu, insani, zayıf birtakım özelliklerin ortaya çıkabileceğini kabul etmek lazım. Bizim insani, zayıf özelliklerimiz ortaya çıkıyor. Ama bu kendiliğinden ortaya çıkan bir şey değil. Siz çıkıp Sayın Başbakan’ı, ailesine hakaret edeceksiniz, Başbakan’ın konuşmasını sürekli sözünü kesip, edep sınırlarını aşan müdahalelerde bulunacaksınız, bugün gelip tekrar Meclis’i germeye devam edeceksiniz, hakaret edeceksiniz, sonra bir de küfredeceksiniz. Buna sessiz kalınacak, bu mümkün değil tabii” diye konuştu.