Meclis'te yeniden ifade krizi

ANKARA - Kapatılan DTP’den BDP’ye geçen ve grup kuran milletvekillerinin ifade krizi döndü dolaştı Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’i buldu. Adalet Bakanlığı döneminde bakanlığının itirazıyla DTP’lilerin yargılanmasına kapı aralayan Şahin, şimdi de Meclis Başkanı olarak yargılamayla gelen ifade krizine çözüm arıyor.  
Kapatılan DTP’den BDP’ye geçen milletvekilerinin zorla ifadeye götürülmeleri üçüncü kez yeniden gündeme geldi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş ve Emine Ayna 29 Aralık’ta, Sebahat Tuncel ve Aysel Tuğluk ise 30 Aralık’ta zorla ifadeye götürüleceğine ilişkin 14.10 2009 tarih ve 2009/637 sayılı kararı, Meclis Başkanlığı’na gönderildi.
Bugüne kadar geçici formüllerle geçiştirilen ifade krizi Meclis Başkanı Şahin’in, Adalet Bakanı olduğu dönemde, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nin Tuğluk hakında verdiği ‘yargılamanın durdurulması’ kararına bakanlığının itirazıyla başladı. Ancak daha sonra Meclis Başkanı olan Şahin krize çözüm aramak zorunda kaldı. Krize engel olmak isteyen Şahin, mahkeme kararını incelemek ve görüş almak için Meclis Anayasa Komisyonu’na gönderdi. Ancak komisyon  çözüm bulamadı. BDP’li milletvekilleri ise Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘zorla getirilme’ kararına rağmen bugün ve yarın yapılacak duruşmalara katılmayacaklarını açıkladı. (Radikal)