'Medeni' tartışma

Medeni Kanun tasarısında yer alan 'edinilmiş mallara katılım' rejiminin yürürlük tarihi kadın kuruluşlarıyla...

ANKARA - Medeni Kanun tasarısında yer alan 'edinilmiş mallara katılım' rejiminin yürürlük tarihi kadın kuruluşlarıyla
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk arasında söz düellosuna yol açtı. Dün, 114 kadın kuruluşunun temsilcileri ile ziyaret ettikleri Türk arasında şu diyaloglar yaşandı:
Türk: Eşler arasındaki mal rejimi 1 Ocak 2002'ye kadar şu andaki haliyle sürecek, bu tarihten sonra yeni mal rejimine geçilecek. Meclis'teki mutabakat, böyle bir rejim daha önce olmadığı için geriye yürümemesi şeklinde. Bu herkesi mutlu etmeyebilir.
Sema Kendirci (Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı): Edinilmiş mala katılım rejiminin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2002 olması, halen evli 17 milyon kadını mağdur ediyor. Tarih, evli olan eşlere ve geçmişe de etkili olacak biçimde değişmeli. Aksi halde kadına kanunla verilen tüm haklar, yürürlük tarihiyle geri alınmış olur.
Türk: Mağdur olan yok. Kanun yürürlüğe girdikten sonra, eşler isterse rejimin başlangıcını evlilik tarihine götürebilir.
Kadın temsilciler: Bu haliyle kadınlar ancak 1 Ocak 2002'den sonra edinilecek malları ortak paylaşabilecek. Parti gruplarından tarihin değiştirilebileceği yönünde söz aldık. Önerge gelirse destek verin.
Türk: Önergeye evet demem. Komisyondaki mutabakatın dışına çıkamam. Tersi, yasayı tehlikeye atar. Ben dün öyle, bugün böyle diyecek siyasetçilerden değilim.
Edinilmiş mallara katılma rejimi, evlilikte edinilen mallar ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsayacak.