Medeni Yasa'da dil tartışması

Meclis Genel Kurulu'nda dün 1030 maddelik Medeni Kanun tasarısının başlangıç, tanımlar ve kişilik haklarının korunmasını...

ANKARA - Meclis Genel Kurulu'nda dün 1030 maddelik Medeni Kanun tasarısının başlangıç, tanımlar ve kişilik haklarının korunmasını içeren ilk bölümü kabul edildi. Tasarının önceki gün yapılan tümü üzerindeki görüşmelerde yaşanan dil tartışması, dün de devam etti.
Tasarıdaki 'özgüleme', 'altsoy', 'saklı hisse', 'olgu' kelimeleri esprili eleştiriler aldı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yürürlükteki Medeni Kanun'un dilinin eskidiğini belirterek, "Alın bu kanunu çocuğunuza okutun. Daha iyi anladığını göreceksiniz" yanıtını verdi. Medeni Kanun'daki dil kavgası tutanaklara şöyle yansıdı:

 • Mehmet Ali Şahin (AKP): Tahsis yerine özgüleme kullanılmış. Ben bunu hiç duymamıştım.
 • Ramazan Toprak (AKP): Türk dilinin tahrif edilmesi, yapısının bozulması, dede ile torun arasında dil anlaşmazlığı sağlayacak düzenlemeler yapılması kabul edilir şey değil. 'İddia' yerine 'olgu' konuldu. Olgu kelimesini kime sorduysam yüzüme baktı, 'Şaka mı bu?' dedi. 25. maddede bir kavram var. 'Hukuka aykırı saldırı' diyor. Hangi hukukçuya sorduysam,
  'Şaka mı ediyorsun?' dedi. Aynı zihniyet, hostes yerine, 'gök götürü avrat', lokanta yerine 'sosyal otlangaç' kelimelerini türetmişti.
 • Yasin Hatipoğlu (SP): Bu tasarı, dili daha da yozlaştırma ve bücürleştirme denemesidir. 'Hüsnüniyet' dürüst davranış mı? On bin yıllık hüsnüniyeti davranış diye uyduranlara nasıl rıza gösteriyorsunuz?
  'Temyiz', kudreti ayırt etme gücüymüş. Ayırt etme başka, temyiz başka şey.
 • Yasin Hatipoğlu: Altsoy, üstsoy, yansoy, civarsoy. Bırakın, yandı bu milletin canı soygundan, soymadan. Bu Türkçeleştirme midir? Allah'ınızı severseniz, kayınpeder var, kayınvalide var anladık. Ama baldıza ne diyeceğiz?
 • Suat Pamukçu (SP): Kayınbaldız diyeceğiz.
  Yasin Hatipoğlu: 'İstifa' için çıkma diyor. İstifa çıkma değil beyler. 'Mahfuz hisse' için saklı hisse. Bingöl Milletvekili Mahfuz Güler, 'saklı güler' gibi anlaşılacak.
  Biz Pigme ormanlarında yaşayan bir kabile, yahut bir Zulu kabilesi değiliz ki, büyük reis öyle istedi, ona uyalım.
 • Yasin Hatipoğlu: Nedir bu özgüleme?
 • Mahmut Göksu (SP): Özgül ağırlık demek.
 • Yasin Hatipoğlu: Özgüleme deyince Anadolu'da bir kelime var, mürgüleme, uyku hali gibi bir şey.