'Medeniyetler' ergenlerin odasında fena halde çatışıyor

'Medeniyetler Çatışması' kavramı akademik dünyada hâlâ tartışılıyor, sanal âlemdeyse bizzat yaşanıyor. Rağbet gören bilgisayar oyunlarının pek çoğunda adres 'Ortadoğu', taraflar Müslümanlar ve Batı, hedef bir tarafın diğerini yok etmesi.

KONYA - 'Medeniyetler Çatışması' kavramı akademik dünyada hâlâ tartışılıyor, sanal âlemdeyse bizzat yaşanıyor. Rağbet gören bilgisayar oyunlarının pek çoğunda adres 'Ortadoğu', taraflar Müslümanlar ve Batı, hedef bir tarafın diğerini yok etmesi.
Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay'sa bilgisayarda şiddet içerikli oyun oynayan çocukların, cinayeti oyun sanma eğilimine girebileceğini öne sürüyor:
"Şiddet oyunları, alıştıra alıştıra bir ideoloji aşılamanın en basit yollarından biridir. Özellikle Hıristiyan-Müslüman çatışması üzerine kurulu oyunlarda Türklere ve Müslümanlara düşman bir bakış açısı veriliyor. Bu tür oyunların etkisinde kalan çocuklar, cinayetleri oyun sanmaya giden bir ideolojinin çarkına kapılabiliyorlar."
Bilgisayarda, internet üzerinden grup halinde oynanabilmesi nedeniyle en fazla talep gören aksiyon türü oyunlar, farklı tarih ve mekânlarda geçen savaşları konu edindiği için yoğun ilgi görüyor. Bu oyunlar arasında yer alan 'Desert Storm', Ortadoğu'da Irak sınırları içinde ABD'nin direnişçileri yok etmesini konu alıyor.
Ortaçağ'daki Haçlı seferlerini konu alan 'Knights of Temple' adlı oyun bütün Müslümanların yok edilmesi üzerine kurulu. 'Soldier Of Fortune' da Ortadoğu topraklarında geçen ve Saddam Hüseyin'in etkisiz hale getirilmesiyle sona eren başka bir oyun.
'Delta Force Land Warrior', Körfez Savaşı'nı konu alıyor. Suriye'de geçen 'Shadow Ops' oyununda hedef 'Allahu Ekber' diye bağıran gerillaların yok edilmesi, 'Imperial Glory'de de Türklere karşı savaşılıyor.