Medeniyetlere birbirini anlatacak kürsü 2008 Ocak'ta işbaşı yapıyor

Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin modern yüzünü tanıtmayı hedefleyen London School of Economics bünyesindeki 'Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü', 2008 başından itibaren faaliyete geçecek.

ANKARA - Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin modern yüzünü tanıtmayı hedefleyen London School of Economics bünyesindeki 'Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü', 2008 başından itibaren faaliyete geçecek. Aydın Doğan Vakfı, TOBB, Merkez Bankası, Akfen Holding ve devletin katkılarıyla kurulan kürsüye Prof. Şevket Pamuk başkanlık edecek. Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan kürsünün medeniyetler çatışmasının medeniyetler buluşmasına dönüşmesine katkı sağlayacağını' söyledi.
London School of Economics and Political Science (LSE) Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan ve başkanlığını bir yıl süreyle Prof. Pamuk'un yapacağı 'Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü' ilk Danışma Kurulu Toplantısı'nı yaptı. Toplantıya, Doğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın ve LSE Avrupa Enstitüsü Direktörü Prof. Kevin Featherstone katıldı.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB hedefine bağlı ve reform sürecinini sürdürmeye kararlı olduğunu vurgularken, Türk iş dünyasının çatı kuruluşu TOBB'un AB'ye üyelik sürecinin başarıya ulaşması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğini belirtti.
LSE bünyesinde kurulan kürsünün ilk olarak 2005 Ekim'inde Başbakan Tayyip Erdoğan ile birlikte duyurulduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, kürsünün başına bir yıllığına Prof. Şevket Pamuk'un atandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, kürsünün yapılacak akademik çalışmalarla, AB kamuoyunda çağdaş Türkiye ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında tarafsız, sağlıklı bilgiye erişimi sağlamak, Avrupa'daki siyaset, medya ve iş dünyası çevrelerinde çağdaş Türkiye'yi tanıtmayı hedeflediğini vurguladı. Atatürk'ün kurduğu çağdaş Türkiye'nin 80 yıllık dönüşüm sürecinde muasır medeniyet seviyesine geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, çağdaş Türkiye'nin tanıtım ihtiyacını şöyle vurguladı: "Ancak ne yazık ki toplumun ulaştığı seviye ile Türkiye'nin dışarıdaki imajı aynı paralelde seyretmemiştir. Bazen yurtdışında ülkemizin 300 yıl önce kullanılan semboller ile tasvir edildiğine şahit olabiliyoruz. Özellikle Kıta Avrupası'nda Türkiye'nin AB'ye katılımıyla ilgili önyargılı ve abartılı endişeler bulunmaktadır. Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsü yapılacak çalışmaların bu endişelerin giderilmesine katkı sağlayacağını umuyorum."
'Türkiye kategori dışı ülke'
Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Türkiye'yi modern yüzü ile tanıtmak AB yolunda daha iyi anlaşılması için bu çalışmaya destek verdiklerini vurguladı. Türkiye'nin, gelişmekte olan ülkeler ya da Avrupa Birliği'ne aday ülkeler gibi kategorilere konulup o kategoriler içerisinde anlaşılacak bir ülke olmadığının altını çizen Doğan, Türkiye'nin hem ekonomik hem de sosyal açılardan bu ülkelerden daha farklı olduğuna dikkat çekti. Doğan şöyle dedi:
"Avrupa'da Osmanlı tarihi ile ilgili kürsüler olmasına rağmen ilk defa modern Türkiye üzerine bir kürsü kuruluyor. Pamuk gibi değerli bir profesörün kürsüye liderlik yapmasından mutluyum. Sadece Türkiye'nin daha iyi anlaşılması olarak bakmayalım. Medeniyetler çatışmasının medeniyetler bulaşmasına dönüşmesi için iki tarafın birbirini anlaması gerekiyor. Bu bağlamda bu kürsü Avrupa Birliği'ne de Avrupa ülkelerine de Türkiye'den neler öğrenebileceklerini de ortaya koyabilecek."
'İnsana yatırım yapılmalı'
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da, yaptığı konuşmada 2008'de göreve başlayacak kürsü başkanı Prof. Pamuk'a başarı dilerken, insan kaynaklarına yatırımın kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu vurguladı.
LSE Avrupa Enstitü Direktörü Kevin Featherstone ise kürsünün Türkiye'nin çağdaş yönünü öğrenmek için yeni fırsat yaratacağını söyledi. Böyle bir kürsünün Avrupa'da ilk olduğunu belirten Featherstone, 2008 faaliyet takvimini belirlediklerini Prof. Pamuk ile birlikte çok etkin bir platform ortaya çıkacağını söyledi.