'Medikal yolsuzluk' operasyonunda 53 gözaltı

Sinop'ta önceki gün başlatılan medikal ihale yolsuzluğu operasyonu 15 ile yayılırken gözaltına alınanların sayısı 53'e yükseldi.

SİNOP/ANKARA - Sinop'ta önceki gün başlatılan medikal ihale yolsuzluğu operasyonu 15 ile yayılırken gözaltına alınanların sayısı 53'e yükseldi. Gözaltına alınanlar arasında eski AKP Sinop İl Başkanı'yla bir başhekimle çok sayıda doktor ve medikal firma yöneticisi bulunuyor. İhalelere fesat karıştırdığı ve menfaat sağladığı iddia edilen Samsun merkezli bir medikal firmasına yönelik operasyon, Sinop Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatıldı. Firmanın Sinop, Ankara ve Karabük'ün de aralarında olduğu 15 ilde usulsüz satış yaptığı öne sürüldü. Operasyon kapsamında devlet hastanesine hemogram (kan sayım cihazı) sattığı belirlenen firmanın bir süredir çeşitli hastanelerde yetkililerle yaptığı telefon görüşmeleri de dinlendi.
Sinop Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma İl Komutanlığı'nca önceki gün eşzamanlı başlatılan operasyon sonucu ilk gün 30 kişi gözaltına alındı. Dün de süren operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısı 53'e yükseldi. Diğer il ve ilçelerde gözaltına alınan zanlılar da Sinop'a getirilerek sorgulanmaya başlandı. Hastanelerin ihale dosyalarıyla bilgisayarlarına da el konuldu.
Sinop İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulamaları devam eden zanlıların, ihalelere fesat karıştırarak 500 bin YTL'lik haksız kazanç elde ettikleri öne sürüldü.
AKP eski il başkanı da var
'Gündoğusu' adı verilen operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gürel Atalay, Başhekim Yardımcısı Dr. Tutku Tanyel'le eski AKP Sinop İl Başkanı Dursun Demirel de bulunuyor. Demirel, daha önce de AKP Sinop Milletvekili Cahit Can tarafından 'ihale komisyonculuğu' ve 'ihale takipçiliği' yapmakla suçlanarak AKP Merkez Yürütme Kurulu'na şikâyet edilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda hakkında bir yolsuzluğa rastlanmayan Demirel, geçen ağustos görevinden istifa etmişti.
Milyonlarca liralık zarar
Gözaltına alınanlar arasında tanınmış medikal firmalarının yöneticilerinin ağırlıkta olması dikkati çekti. Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Firma temsilcileri hastanelerdeki satın almadan sorumlu kişiler, yöneticiler ve bazı doktorlarla ortaklık kurup fahiş fiyatla tıbbi malzeme satışı yapmışlar. Devlet milyonlarca lira zarara uğratılmış" dedi.