Medine uçağından sedyeyle Haseki'ye

Medine uçağından sedyeyle Haseki'ye
Medine uçağından sedyeyle Haseki'ye

Suudi Arabistan?dan gelişinde termal kamerada ateşli çıkan 65 yaşındaki kadın Haseki?ye kaldırıldı. FOTOĞRAF: SERKAN OCAK

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, dün farklı uçak seferleriyle Türkiye’ye giriş yapan ve termal kamerada ateşli oldukları tespit edilen üç ayrı yolcunun daha kontrol altında olduğunu açıkladı. Bakanlık “Tetkikleri devam etmekte olup, sonuçlar çıktığında kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi. Domuz gribi tespit edilen iki Irak uyruklu Amerikalı’nın yanı sıra şüpheli kişilerin de adresi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ydi. Gün boyunca ‘domuz gibi’ şüphesiyle hastaneye gelip, örnek verenler oldu. 
İlk domuz gribi vakasının görülmesiyle birlikte tüm gözler Irak uyruklu iki Amerikalı’nın karantina altında tutuldukları Haseki Hastanesi’ne çevrildi. Hastanenin Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde tutulan hastalar nedeniyle emniyet şeridi çekildi, tüm görevliler maske taktı. Kliniğe giriş ve çıkışlarda yoğun güvenlik tedbirleri alındı.
Hastanede tutulan iki kişiye ABD’de ‘grip teşhisi’ konulduğu belirtilirken, karantida bulunan ailenin diğer dört ferdinin testlerinin negatif çıktığı açıklandı. İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, “Aynı aileden yoğun temas içinde olmalarına rağmen sadece iki tanesinde pozitif bulmamız bizim için çok sevindirici olmuştur” dedi.
Üç şüpheli kişiden biri, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinden THY uçağıyla saat 12.30’da Atatürk Havalimanı’na inen 65 yaşındaki bir kadındı. Kadın, domuz gribi şüphesiyle Haseki’ye kaldırıldı. Kadının yakını, “Havalimanında termal kameradan geçti. Daha sonra havalimanında rahatsızlandı. Önce özel bir hastaneye götürdük. Sonra buraya getirdik” dedi. Tetkik sonucunda virüse rastlanmadı. 
Hastaneye sadece yurtdışından gelenler başvurmadı. Gazetelerde hastalığın belirtilerini okuyup, kendinden şüphelenenler de vardı. Ortaköy’deki bir hastaneden Haseki Hastanesi’ne getirilen bir başka kadının da kanında virüse rastlanmayınca taburcu edildi. Hastane çıkışında gazetecilerle konuşan kadın, 10 gün önce Berlin’den geldiğini, havaalanında yüksek ateşten dolayı hastaneye sevk edildiğini söyledi. (Radikal)