Medya trafiğe dikkat etsin!

Medya trafiğe dikkat etsin!
Medya trafiğe dikkat etsin!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, trafik kazalarını önlemek amacıyla medyanın bu tür haberlere daha fazla yer vermesi çağrısında bulundu.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Trafik Güvenliği ile ilgili dün bir panel düzenledi. Medyanın desteğini isteyen Dünya Sağlık Örgütü ve emniyet yetkilileri trafik kazalarının yüzde 50 azalacağını söyledi. Türkiye ’deki trafik kazaları hakkında da bilgi veren yetkililer, son 30 yılda 385 bin kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı.
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülke 2009’da Rusya’da ‘Moskova Deklarasyonu’na imza attı. Bu deklarasyon kapsamında 2020’ye kadar trafik kazası sonucunda meydana gelen ölüm oranının yarı yarıya azaltılması hedeflendi. Bu hedef kapsamında dün Sarıyer’deki Baltalimanı Polis Evi’nde bir Türkiye Güvenlik Paneli (TGP) düzenlendi. Dünya Sağlık Örgütü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun işbirliği ile yapılan panelde trafik güvenliğinde medyanın rolü üzerinde duruldu.
Panelin konuşmacılarından Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal, trafik kazaları hakkında şu ilginç bilgileri verdi: “Dünyada karayollarında her yıl 1.3 milyon insan hayatını kaybetti. Bu ölümlerin yüzde 80’i, gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmekte. Son 30 yılda ülkemizde trafik kazalarında yaklaşık 385 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Bu rakam son 30 yılda terörden dolayı hayatını kaybedenlerin 11 katı.” Trafik kazalarının azalması konusunda medyanın önemine değinen Çankal, “Medyanın konuyu sürekli gündemde tutması çok etkili oluyor. Medyanın toplum üzerindeki etkisinin farkındayız. Bu etkiyi, toplumda trafik güvenliğine ilişkin farkındalık oluşturarak, trafik kayıplarını azaltmada bir fırsat olarak görüyoruz” dedi. Çankal, medyanın sorunu sürekli gündeme getirmesi ve trafik kazaları ile ilgili daha sık haber yapması durumunda kazaların yüzde 50 oranında azalacağını belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü’nden panele katılan İletişim Uzmanı Elena Altieri ise medyanın rolü hakkında şunları söyledi: “Bu projede medya desteği ile trafik kazalarını yarı yarıya azaltabiliriz. Her yıl çok fazla insan ölüyor. Maalesef ölümlü kazaların çoğu azgelişmiş ülkelerde olmakta. Bunun nedeni ise bu ülkelerde trafik bilincinin çok fazla gelişmemiş olması. Trafik kazalarında sadece sonuca bakmamalıyız. Resme bir bütün olarak baktığımızda ise cezaların, denetimin ve bilginin eksik olduğunu görüyoruz” dedi.