Meğer Chomsky söyleşisi anlama bağlı kalarak genişlemiş!

Meğer Chomsky söyleşisi anlama bağlı kalarak genişlemiş!
Meğer Chomsky söyleşisi anlama bağlı kalarak genişlemiş!
Yeni Şafak'taki Chomsky söyleşisini yapan Burcu Bulut'tan açıklama: Ayrıca söyleşi yapanlar çok iyi bilirler ki İngilizce yapılan söyleşilerde anlama bağlı kalınarak genişletilebilir

İSTANBUL - Gazeteci Burcu Bulut, ünlü düşünür Noam Chomsky ile yaptığı ve Yeni Şafak'ta yayımlanan söyleşinin çarpıtılarak verildiği iddialarını reddetti.

T24'ün haberine göre, Chomsky, facebook sayfasına koyduğu açıklamada sözlerinin 23 Ağustos 'ta Yeni Şafak'ta çıktığı şekliyle değerlendirilemeyeceğini öne sürdü. Yeni Şafak'taki söyleşiyi yapan Burcu Bulut, T24'e gönderdiği açıklamada, iddiayı reddetti ve şu görüşleri dile getirdi:

Chomsky: Yeni Şafak söyleşisinde söylemediğim şeylere yer verildi



Ünlü Düşünür Noam Chomsky ile e-mail yoluyla bir söyleşi gerçekleştirdim. Kabul ettiğinde çok sevindim. Kendisine ilk etapta 23-24 soru yolladım. Yalnız Chomsky benzer sorularla kendisine gelindiğini, bu soruların hepsine cevap veremeyeceğini, benim önemli gördüklerimi belirleyip kendisine yeniden atmamı söyledi. O sorular içinden eleme yapıp kendisine yeniden attım. Chomsky bu sorulara çok da detaylı olmayan cevaplarla geri döndü. Röportaj olarak bu şekilde kullanılamayacağını düşündüğümden ek sorularla röportajı genişletmek istedim. Şu an kendisinin Facebook adresinde paylaşmış olduğu hali benim ek sorular yöneltmeden önceki ham halidir.

Ayrıca söyleşi yapanlar çok iyi bilirler ki İngilizce yapılan söyleşilerde anlama bağlı kalınarak genişletilebilir. Yani simultane tercüme havasında yazılmaz. Zaten öyle yazılsa o zaman simultane tercüme yapan herkesin söyleşi yapıyor olması gerekirdi.



Ek sorulara attığı cevapları da ilk sorulara verdiği yanıtlarla (Şu an Facebook adresinde yer alan) birleştirerek söyleşiyi şimdiki haline getirdim. Ama bu söyleşi Yeni Şafak’ta yayımlandığı tarihten bugüne, bir çeşit karalama kampanyasına da maalesef maruz kaldım.
Ben şimdiye kadar gerek yerli gerek yabancı sayısız röportaja imza attım. Röportaj yaptığım her isim dostum olmuş, röportaj sonrası beni tebrik etmişlerdir. Bu tarz karışıklıkların içinde hiçbir zaman yer almadım. Ama ilk defa böylesi bir durumla karşı karşıya kalıyorum. Bir şeyleri ispat etmek durumunda bırakılmak asla istemezdim. Açıkçası böyle bir durum karşısında nasıl bir tepki vermem gerektiği konusunda da tecrübesizim. Bu üzücü olayın bir an evvel son bulmasını diliyorum. (t24)


  http://www.radikal.com.tr/114855911485599

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ithafen - likapa

  halkın aklı başında kültürlü,okumuş kesimi onun bunun iteklemesiyle siparişle ülkesini yakıp yıkarken, kurtuluş savaşında olduğu gibi anadolu insanı vatanının milletinin yanında yer alıyordu.dün de böyleydi bugün de böyle yarın da böyle olacak, hiç endişeniz olmasın.

  REZALET! - hakan ipek

  Chomsky'nin facebookta yayımladığı röportajı ve bu "gazeteci"nin yayımladığı röportajı okudum.Düpedüz birbirine zıt açıklamalar...Kendi fikirlerini Chomsky söylüyormuş gibi yutturmaya çalışmış."ingilizce söyleşide metne bağlı olarak anlamı genişletmek" de ne demekmiş yahu?söylemediği şeyleri yayınlamasaydın itiraz eder miydi koskoca Chomsky?Buna bizim dilimizde "özrü kabahatinden büyük" denir..Ya da "yavuz hırsız ev sahibini bastırır.." İnsanda biraz utanma,arlanma olur...Gazetecilik böyle kişilere kaldı demek ki.

  İlahi Burcu.. - motan

  Başınıza ne geliyorsa bu genişlemelerden geliyor, bi durun artık yahu, genişleye genişleye sonunda elinizde patlıyor hep, ama hala akıllanmıyorsunuz. Mesleki intihar içindesiniz, gün gelir gerçekler muhakkak değerini yeniden bulur, o zaman size kim iş verecek, daha da ötesi insanların yüzüne doğrudan nasıl bakabileceksiniz?..

  Gezi'ye destek,çoklu kültürlü dilbilimciden şahane bir söz-bozum - nickodin

  RESİSTANBUL.(Elbette Met-Üst'e,K.İskender'e,Bukowski'ye,E.Ayhan'a.......selam).Gezi'nin''Orantısız zeka'' mizahına bir gönderme olarak muhteşem.Yeni gördüm.Vaaaaaaaaaaaaah bize....vaaaah vaaaah vaaaaaaaaah bize;bari dürüst ol hanım muhabirim.Hiç değilse şeytanı utandırma.Üstelik kıt da olsa muhitinde numune; halikin-nas ağabeyin,abulan dahi mevcut.Veyl

  Röportaj Böyle Olur mu? - Aslanzade

  Chomsky cok zeki ve engin bilgili bir kisi, kendisinin ya da baska birinin ifadelerini genisletmek gibi bir felsefe gazetecilige sigmayan bir uygulama. Hanimefendi sorulan sorulari ve gelen cevaplari tekrarlarsa Ingilizce- olay ortaya cikar. Gazeteci röportaji ya yazar ya da ses kaydi yapar, degil mi? Selamlar

  I love you - melaye_cizire

  Yeni Şafak'ın 'gazetecilik başarıları'ndan birine tanık olmuşken bende '' I love you'' cümlesinin çevirisini genişleterek bir kitap yazacaktım; bakın isabet olmuş...

  E-posta ile verilen cevapları anlama bağlı kalarak genişletmek?? - thinkerbell

  Hadi çok uzun bir sohbet edersin, arada "off the record" anlar vardır vs, dolayısıyla tamamını yazamayacağın için bunu da belirtmek suretiyle bir özet yazabilirsin. Kendi notlarını da röportaj yaptığın kişinin ağzından değil de, benim yorumum şudur, sohbetimizin geneline bakınca bence şunu demek istedi gibi belki yazabilirsin. Ama, belirli sayıda yazılı soruya, yazılı olarak belirli sayıda cevap almışsın. Yazılı bir metin her zaman birebir çeviriye müsaittir. Simültane tercüme mi bu bık bık, geç onları. Ayy bu kadar kısa cevaplarla gazete sayfası dolduramam deyip de, dünyaca ünlü bir dilbilimci, düşünür ve yazarın yazıyla verdiği cevapları değiştirerek, kendinden onun ağzından çıkmış gibi ekleyerek yayınlarsan, bu kesinlikle ortaya çıkar ve meslek hayatın biter, bitmesi gerekir... Bir de ayy çok üstüme gelindi, mağdurum hezeyanmaları. Çirkin be bunlar! Yani, Chomsky'nin tanıyıp güvendiği hem İngilizce hem de Türkçe bilen kimse yok mu sandın? Hangi dünyada yaşıyorsunuz anlamıyorum ki...