Meğer eğreti gelin varmış!

Bu ay gösterime girecek 'Eğreti Gelin' filmi için ilk özür, Denizli Sanat Eğitim ve Kültür Vakfı (DESAV) Başkanı Ziya Tıkıroğlu'ndan geldi.

DENİZLİ - Bu ay gösterime girecek 'Eğreti Gelin' filmi için ilk özür, Denizli Sanat Eğitim ve Kültür Vakfı (DESAV) Başkanı Ziya Tıkıroğlu'ndan geldi. Tıkıroğlu, kendisinin filmin çekim aşamasında en sert tepkiyi gösterenlerden biri olduğunu, ancak daha sonra yaptığı araştırmada, Denizli'de 'eğreti gelinler' gerçeğine rastladığını açıkladı.
Eğreti gelin kime denir?
Şükran Kozalı'nın kitabından Atıf Yılmaz yönetiminde sinemaya aktarılan film, 18 Şubat'ta gösterime girecek. Filmde, Denizli'de bir zamanlar uygulandığı söylenen eğreti gelinlikten söz ediliyor. Evlilik çağına gelmiş erkeklere deneyim kazandıran geçici eşlere eğreti gelin deniliyor.
DESAV Başkanı Tıkıroğlu, film ve filme kaynaklık eden kitapla ilgili sert eleştirilerinden pişman olsa da, hâlâ bazı rahatsızlıkları var. "Denizli'de dar bir çevrede yaşananlar sanki yaygın bir gelenek miş gibi sunuldu, bu da rahatsızlık verdi. Denizli'deki tepkiler üzerine bir araştırma yapıp tepkimizi göstererek, böyle bir geleneğin olmadığını savunduk. Ancak daha sonra araştırmayı genişlettim. Bunun sonucu eğreti gelinliğin gizli ve çok dar ilişkiler olarak yaşandığını öğrendim. Bildiğim, tanıdığım, hatta akrabam olan insanlar, bunun 1930'lu yıllarda geçtiğini anlattı. Hangi aile olduğunu bile öğrendim. Ancak açıklayamam, işin o tarafı gizli. Eğreti gelinler çağrıldıkları evde sadece gündüzleri kalıyor. Evin büyük erkeği (baba) geldiğinde ayrılıyor. Çok yaygın olmadığı için, buna gelenek, örf ve âdet denilemez. Gizli bir yaşantı şeklinde varmış. Eleştirilerimden dolayı 'Eğreti Gelinler'in yazarı sayın Şükran Kozalı'dan özür diliyorum. Ancak bunun bir gelenek olmadığı yolundaki iddiamı sürdürüyorum."
'Para karşılığı değil'
'Eğreti gelin' olarak adlandırılan kadınların, evlenme çağına gelen gençlere günlük ev hayatından cinselliğe kadar birçok konuda eğitim verdiği, görevini tamamladıktan sonra evden ayrıldığı, bu işi para karşılığı yapmadığı ifade ediliyor. Bu kadınların, birlikte olduğu erkeklerle ciddi ilişki yaşamamalarının da en önemli kurallardan olduğu belirtiliyor.
Denizlililer çekimleri Kastamonu'da yapılan 'Eğreti Gelin' filmine tepki göstermiş ve çekimlerinin durdurulmasını istemişti.
Kozalı: Dayım eğreti geline âşıktı
'Eğreti Gelinler' (Bilgi Yayınları) kitabının yazarı, Denizlili emekli matematik öğretmeni Şükran Kozalı. Kozalı, eğreti gelinlerin varlığını 1990 yılında genç yaşında veremden ölen dayısının mezarını ziyaret ettiğinde duymuş. Çünkü sorup soruşturunca mezarı ziyarete gelen esrarengiz kadının, dayısının eğreti gelini 'Kostak Emine' olduğunu öğrenmiş. Denizli'de fırtınalar estiren kitabı, Atıf Yılmaz filme aktardı. Filmde başrolleri Nurgül Yeşilçay, Müjde Ar, Fikret Hakan ve Onur Ünsal paylaşıyor. 'Eğreti Gelinler' kitabının yazarı Kozalı ise Denizli Genç İşadamları Derneği'nin (DEGİAD) davetlisi olarak, 23 Şubat'ta Denizli'ye gelecek. Kozalı, düzenlenecek söyleşide, kitabıyla ilgili açıklamalarda bulunacak.


    http://www.radikal.com.tr/7375687375680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.