Meğer herkes bunalımdaymış

Şiddet olaylarının yaşandığı Malatya Çocuk Yuvası'nda inceleme yapan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, olayın en önemli nedeninin denetimsizlik olduğunu belirterek...

MALATYA - Şiddet olaylarının yaşandığı Malatya Çocuk Yuvası'nda inceleme yapan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, olayın en önemli nedeninin denetimsizlik olduğunu belirterek, "Denetim defterlerini incelediğimizde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK) tarafından en son denetimin beş yıl önce yapıldığını, İl Müdürlüğü'nün de altı ayda bir denetlediği görüldü. Valinin denetim yaptığı kayıtlarda yok" dedi.
Komisyon üyeleri CHP Gaziantep Milletvekili Ahmet Yılmazkaya ve AKP Erzurum Milletvekili Mücahit Daloğlu ile birlikte Malatya Valiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Elkatmış, özetle şu bilgileri verdi:
"Olayın tüm taraflarıyla ve cezaevinde tutuklu bulunan bakıcı annelerle konuştuk. Televizyondaki görüntülerde yer alan kişi o günlerde 48 saat aralıksız nöbet tuttuğunu söyledi. Bu da ayrı bir insan hakları ihlali. Hiç kimse 48 saat aralıksız çalıştırılamaz. Aslında onun psikolojik tedaviye ihtiyacı var. Çünkü bu çalışma şekli onun da ruhsal durumunu bozar. Yuva müdürü Niyazi Yıldız ise 10 yıldan beri aralıksız bu görevde. Bu arkadaşın birkaç yıl önce eşi ve çocuğu kazada ölmüş. Bu nedenle psikolojisi bozulmuş. Eğer yetkililerin denetimleri gereği gibi yapılsaydı, valimiz de ziyaretlerini gerçekten sık yapsaydı Malatya'daki bu olaylar olmazdı."
40 çocuktan 31'inde darp izi var
Elkatmış, çocukların vücudunda da fiziki incelemede bulunduklarını belirterek, 40 çocuktan 31'inin vücudunda darp, çizik ve yanık izleri tespit ettiklerini, bir çocuğun ise kolunun kırık olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7618247618240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.