Meğer maksat spormuş!

Av sezonunu uzatan, haftalık avlanma süresini özellikle göçmen kuşlarda beş güne çıkaran ve bagaj kapasitesini iki kat artıran Merkez Av Komisyonu'nun (MAK) kararlarına tepki sürüyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Av sezonunu uzatan, haftalık avlanma süresini özellikle göçmen kuşlarda beş güne çıkaran ve bagaj kapasitesini iki kat artıran Merkez Av Komisyonu'nun (MAK) kararlarına tepki sürüyor. Tepkilerin odağında, hem yabani av hayvanlarının neslinin tehlikeye girmesi, hem de kararın, Türkiye'de silah ve fişek kullanımını artıracağı iddiaları var.
Ayrıca, Av ve Yaban Hayatı Koruma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı, silah üreticisi Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş.'nin sahibi ve Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı Latif Aral Aliş'in, komisyon üyelerini Hilton Oteli'nde ağırladığını, ön toplantılarla üyeleri etkilemeye çalıştığını, kanunen komisyona giremeyecek kişilerin toplantıya alınarak oy kullandıklarını ileri sürdü.
Vakıf başkanı büyükelçi Kaya İnal, bu iddiaları içeren bir mektubu Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe'ye gönderdi. MAK'ın toplanma şeklinin Kara Avcılığı Yasası'na aykırı olduğu ve tekrar toplanması gerektiğini belirten vakıf, kararların uygulanması halinde Türkiye'de yaban hayatının sonunu getireceğini kaydetti.
MAK toplantısında, komisyona başkanlık eden müsteşar yardımcısıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı, avcı temsilcileriyle birlikte, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü ise karşı yönde oy kullanmıştı. Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe'nin komisyon kararının iptal edileceğini söylemesine karşın, Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı Aliş, alınan kararları savundu. Aliş, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı:
Haftalık av gününün üç günden beş güne çıkarılmasını neden talep ettiniz?
Biz talep etmedik. Merkez Avcılık Komisyonu 21 kişiden oluşuyor. Ben bir kişiyim. Bütün hayvanların avlanma günü artırılmadı. Aksine biz kurt avını yasaklayan karar çıkardık. Tilki, geyik gibi hayvanlar zaten yasak. Bu yasaklar devam ediyor. Yerli kuşlara üç gün limiti kaldı.
Üç günden beş güne çıkarılma kararı göçmen kuşlarla ilgili. Cumartesi, pazar ve çarşamba av günü diye belirlenmiş. Çevremdeki insanları görüyorum. Bu günlerde görevmiş gibi ava gidiyorlar. Bu insanlara 'İstediğiniz zaman gidin' derseniz, bu kadar gitmezler.
Haftada üç gün olduğu zaman göçmen kuşun bu günlerden birinde geçeceği nereden belli? Göçmen kuş bu. 'Ben çarşamba günü geçeceğim' diye haber mi veriyor? Avrupa'da her gün ava gidilebiliyor. Burada önemli olan günlük vurma limitlerinin uygulanması. Biz vurma limitlerini düşürdük. Ben avcı değilim, hayatımda ava da gitmedim. Toplantıda dokuz bölgenin avcı temsilcileri anlattı. 'Biz üç sene sonra av olmayacak ortam ister miyiz. Türkiye'de zaten ava giden insanlar var. Bunları legalleştirelim' dediler. Bizi eleştiren insanlar içinde bir günde 100 kuş vurup, poz verenler var. Katliam yapanlar onlar.
O zaman bagaj limitleri neden artırıldı? Avcıların, iki günlük vurdukları hayvanları taşıyabilmesinin önü neden açıldı?
Adam İstanbul'dan Kars'a gidiyor. 'Bir günlük bagajını getirebilirsin' deniliyor. Avcı da bir günlük vurduğunu yanında götürüyor, diğer yarısını ya atıp heba ediyor ya da riske giriyor. İnsanlar bunu zaten yapıyordu. Biz legalleştirdik. Biz vurma limitlerini düşürdük.
Bir avcı, bagajında iki günlük av taşıdığında nasıl denetlenecek? Bir günde vurup 'İki günde vurdum' diyebilir.
Avcıyı siz vatan haini olarak gösterirseniz, herkes her şeyi söyler. Bu adamlar katil değil ki. Onları da bilinçlendirmek lazım. Fazla ateş etmemesi gerektiğini, bunu sadece spor olarak yapması gerektiğini anlatmamız lazım. Biz, 'Vurduğunla değil, vurmadığınla övün' diyoruz.
Sizce MAK'ın bu kararları, avlanan hayvan sayısını çok artıracak mı?
Hayır, artmaz. İnsanlar daha az ava gider. Türkiye'de av popülasyonunun düşmesini biz de istemeyiz. Ben hayvan meselelerine çok duyarlıyım. Dokuz ayrı cins köpeğim var.
Avcılık yapmıyorsunuz. Ama Avcılık ve Atıcılık Federasyonu'nun başkanısınız.
Benim işim silah, farklı kulvarım var. Benim kuruma başkan olmam, olaya bilimsellik katacak. Spor silahlarını bıraktım. Tabanca ve askeri mühimmat yapıyoruz. Olay sadece avcılık değil, atıcılık kısmı da var. Silaha meraklı bir milletiz. Amacım atıcılık sporunu geliştirmek.
Av ve Yaban Hayatı Koruma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı, silah üreticisi olmanızla Avcılık ve Atıcılık Federasyonu Başkanı olmanızı bir çelişki olarak yorumluyor. Sizin avda kullanılması yasak malzemeler ürettiğiniz ve sattığınızı öne sürüyor.
Biz büyük bir kurumuz. Böyle bir şey yapmayız. Sattığımız av malzemeleri yasal.
Merkez Av Komisyonu'nda bir çevre kuruluşuna karşı, dokuz avcı temsilcisinin olması eleştiriliyor. Siz ne diyorsunuz?
Resmi temsilcilerin yanında avcılar azınlıkta. Ama aklın yolu bir. Mantıklı bir fikir savunuluyorsa tabii ki kabul edecekler. Benim de federasyon başkanı olarak bir oyum var.
Ankara'ya gelen avcı temsilcilerine bakanlık misafirhanede yer ayırmıştı, ancak siz onları Hilton Otel'inde ağırladınız.
Ben federasyon başkanıyım. Atıcılarla, avcılarla görüşmeler yapacağım, onlarla ilgileneceğim. Bu kişiler federasyona bağlı kişiler.


    http://www.radikal.com.tr/7485757485750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.