Meğer Taraf haberini GMT'ye bakıp yapmış

Meğer Taraf haberini GMT'ye bakıp yapmış
Meğer Taraf haberini GMT'ye bakıp yapmış

Taraf iki gün boyunca NTV?yi manşetten hedef almıştı.

İSTANBUL - Taraf gazetesinin, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopteri düşmeden önce ve düştükten sonra NTV santralı tarafından 139 defa arandığı yönündeki iddiası dün açıklığa kavuştu. NTV’nin telefon kayıtlarına göre Taraf gazetesi helikopterdekilerin arandığı saatleri yerel saate göre değil, Türkiye’den iki saat geri olan GMT saatine göre tutulan listeden almıştı... 
Taraf, önceki gün Yazıcıoğlu’nun helikopteri düşmeden önce NTV’den defalarca arandığı ve helikopterin de bu yüzden düştüğü iddiasını manşetine taşımıştı. NTV aynı gün ‘Yazıişleri’ programında bu habere “Bu iddia akıl dışı. Biz kaza haberini alınca aramaya başladık” diye yanıt verdi. Ancak Taraf iddiasını dün ‘Bu telefonları açıklayın’ haberiyle sürdürdü,  “Yoksa helikopterin düşeceğini biliyorlar mıydı?” dedi.
NTV dün durumu çözerek şu açıklamayı yaptı:
“NTV, telekomünikasyon hizmetlerini özel bir kuruluştan alıyor. O kuruluş, kayıtları hem GMT (İngiltere Greenwich’e göre ayarlanan dünya saati) hem de Türkiye saatine göre tutup Türk Telekom’a iletiyor. Taraf, elindeki kayıtları araştırma gereği duymadan tek yanlı yayın yaptı. Taraf gazetesinin elinde bulunan kayıtlarda ilk arama 14.34 olarak görünüyor. Bu saat doğru, ancak GMT’ye göre. Türkiye saatine göre ise ilk aramanın yapıldığı saat 16.34. Yani Taraf gazetesi ya GMT saatini bilmiyor ya da bildiği halde kasıtlı olarak bu haberi yaptı. Türkiye saati ile GMT arasında iki saat fark var. Taraf gazetesi, bu telefon kayıtlarını aldığında hiçbir araştırma yapmadan komplo teorileriyle yarattığı bir senaryoyu haber gibi sunmuştur. Bu nasıl gazetecilik?’ sorusu tam da bu yüzden gereklidir. Çünkü basit bir araştırmayla arama kayıtlarının GMT’ye göre tutulduğu öğrenilebilirdi. Bunu yapmak   temel bir gazetecilik refleksidir.  NTV, Yazıcıoğlu’nu GMT’ye göre 14.36 Türkiye saatine göre 16.36’da aramıştır. Kazanın olduğu varsayılan saatten sonradır. Taraf’ın ‘NTV kazadan önce aradı’ şeklindeki akıl dışı iddiasının, aynı zamanda gerçek dışı da olduğu bu telefon dökümleriyle ortaya çıkmıştır”
NTV, internet sitesinde pazar günü saatlerin bir saat geri alınacağını duyurken de Taraf’ı ‘ti’ye aldı. Haberde ‘Taraf’ın düştüğü hataya düşmeyin denildi. (Radikal)