Mehdi Zana: Dönüyorum

Brüksel'de 10 yıl sonra eşi Leyla Zana ve çocukları ile bir araya gelen eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana, Türkiye'ye dönmeye karar verdiğini açıkladı.
Haber: İHSAN DÖRTKARDEŞ / Arşivi

İSTANBUL - Brüksel'de 10 yıl sonra eşi Leyla Zana ve çocukları ile bir araya gelen eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana, Türkiye'ye dönmeye karar verdiğini açıkladı. Avrupa'da yayımlanan 'Özgür Politika' gazetesine açıklama yapan Mehdi Zana, eşi Leyla Zana ile birlikte Türkiye'ye döneceğini söyledi.
Dönüş kararının siyasi boyutuna ilişkin konuşmayacağını anlatan Mehdi Zana, Türkiye'nin istediği zaman istediği kişiyi tutukladığını ve istediği zaman da serbest bıraktığını öne sürerken, kendisini nasıl bir sonuç beklediğini bilmediğini söyledi. Zana, "Ama buna rağmen döneceğim" dedi.
'Davalarım af kapsamında'
Hakkındaki davaların af kapsamında olduğunu söyleyen Mehdi Zana, "Ama belli olmaz. Beni içeri atabilirler de, atmayabilirler de. Halkımın yaşamı hakkında duyduğum söylemleri ve kaygılarımı yerinde görmek istiyorum. Türkiye'de barışa endeksli çalışmalar içerisinde de olacağım" diye konuştu.
12 Eylül öncesi bağımsız belediye başkanı seçilen Zana hakkında 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Cezaevindeki açıklamaları nedeniyle hakkında ayrıca çok sayıda dava açılan Zana, daha sonra yaşamını Avrupa'da sürdürmeye başlamıştı.