Mehmet Ağar 1 yıl 4 gün yattı çıktı!

Mehmet Ağar 1 yıl 4 gün yattı çıktı!
Mehmet Ağar 1 yıl 4 gün yattı çıktı!
Meclis'te kabul edilen yargı paketleri Susurluk Davası kapsamında 2 yıllık hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ağar'a da tahliye yolunu açtı. Ağar'ın ilk açıklaması: Gel dediler geldik, git dediler gittik
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Susurluk Davası kapsamında yargılanan ve hakkındaki karar Yargıtay tarafından onandıktan sonra 25 Nisan 2012 günü Aydın’ın Yenipazar İlçesi’ndeki Kapalı Cezaevi’nde 2 yıllık hapis cezasını çekmeye başlayan eski İçişleri ve Adalet bakanlarından Mehmet Ağar’ın bu sabah tahliye olduğu öğrenildi. Ağar’ın avukatları Meclis’te kabul edilen 3. Yargı Paketi’nin ardından müvekkilinin durumunun bu çerçevede incelenmesini istemişti. Yapılan inceleme sonrası Ağar’ın yasadan yararlandığı ortaya çıktı. Böylece iki yıl cezaevinde kalacak olan Ağar, 1 yıl 4 gün sonra tahliye olmuş oldu.
Bugün sabah sessiz sedasız tahliye olan Ağar’ın yakın çevresine, “15 gün dinleneceğim” dediği ve kamuoyuna bir açıklama da yapmak istemediği bildirildi. Ağar’ın tahliyesiyle ilgili kimseye haber vermediği, yanında sadece koruması ile cezaevinden ayrıldığı öğrenildi.

MEHMET AĞAR: 'GEL' DEDİLER GELDİK 'GİT' DEDİLER GİTTİK

Ağar, Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesindeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıl olması gereken cezanın bir yılını bitirdikten sonra herkesin istifade ettiği Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerinden yararlanarak serbest kaldığını ifade etti. Cezaevinde kaldığı süre boyunca yurdun her köşesinden binlerce kişinin kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Ağar, "Hepsine şükran borçluyum, gönülden teşekkür ediyorum. Dediğim gibi başlangıçta girerken, bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet 'gel' dedi geldik, 'git' dedi gittik. Şu anda yapacağımız 76 milyon gibi sade bir vatandaş gibi ailemle, çocuklarımla, torunumla yaşamaktır" dedi. Bu süreçte kendisine yakınlığını esirgemeyen milletin tüm fertlerine, dostlarına teşekkür eden Ağar, "Umudumuz odur ki, Türkiyemizin geleceği bugününden daha iyi olacaktır. Bizim gönlümüzden geçen samimi temennimiz budur, Allah milletimizin, memleketimizin yardımcısı olacaktır, buna da gönülden inanıyoruz" diye konuştu.