Mehmet Ağar'a 'açık' tahliye

Mehmet Ağar'a 'açık' tahliye
Mehmet Ağar'a 'açık' tahliye
Ağar, iki yıl hapiste kalması gerekirken 3. Yargı Paketi'yle bir yıl dört günde tahliye edildi. Açık cezaevinden Ağar'a jet hızıyla 'iyi halli' raporu geldi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Susurluk davası kapsamında çete yöneticisi olmak suçundan beş yıl ceza alan ve iki yıl cezaevinde yatması gereken Mehmet Ağar dün 3. Yargı Paketi kapsamında tahliye edildi. Bir yıl dört gün hapis yattıktan sonra serbest kalan Ağar, Denetimli Serbestlik uygulaması nedeniyle haftada üç gün karakola giderek imza verecek.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Susurluk davası kapsamında yargılanan Mehmet Ağar’a ‘cürüm işlemek amacıyla silahlı teşekkül oluşturmak-silahlı teşekkülün yöneticisi olmak’ suçundan beş yıl hapis cezası vermişti. Yerel mahkemenin verdiği bu ceza, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından oybirliğiyle onaylanmıştı. İnfaz hükümleri gereğince Ağar iki yıl cezaevinde yatacaktı. Ağar hakkındaki kararın kesinleşmesinin ardından, kendisine uygun bir cezaevi arandı.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı yapan Ağar’ın kalması için Aydın’ın Yenipazar ilçesindeki kapalı cezaevi düzenlendi. Ağar 25 Nisan 2012 tarihinde Yenipazar’a geldi. Cezaevinde bulunduğu süre içinde birçok ünlü ismin ziyaret ettiği Ağar, cezasının bir yılını tamamladıktan sonra avukatları, 3. Yargı Paketi’nde yer alan düzenlemeler çerçevesinde tahliyesi için İnfaz Hâkimliği’ne başvurdu.

Açık cezaevi şartı

Ağar’ın ‘iyi halli’ olduğu yönünde Aydın Açık Cezaevi’nden gelen rapor üzerine İnfaz Hâkimliği tahliye talebini yerinde buldu. Tahliye kararına 3. Yargı Paketi’nde yer alan Geçici 2. maddenin 3. fıkrası gerekçe gösterildi. Bu fıkrada koşullu salıverilmesine bir yıldan az süre kalan ve ‘açık ceza infaz kurumunda bulunan’ iyi halli hükümlülerin tahliyesine, Denetimli Serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle karar verilebiliyor. Denetimli Serbestlik uygulaması kapsamında Ağar, haftada üç gün karakola giderek imza verecek.

Yüzünü görmediler

‘İyi halli’ olduğu yönünde rapor veren Aydın Açık Cezaevi İdaresi’nin Ağar’ı hiçbir şekilde görmemesi de dikkat çekti. Çünkü Ağar, Açık Cezaevi’ne hiç gitmeyerek kaldığı Yenipazar Cezaevi’nden tahliye edildi. Ağar’ın tahliyesine gerekçe gösterilen maddede ‘açık ceza infaz kurumunda bulunan’ vurgusu yapılmasına rağmen, İnfaz Hâkimliği hükümlünün açık cezaevine gitmesine gerek olmadığını savundu. Aynı yetkililer, 3. Yargı Paketi hükümleri uyarınca, açık cezaevine geçme hakkı edinen hükümlülerin bu cezaevine gitmesine gerek olmadığını belirterek Radikal’e şunları söyledi:
“Hükümlü açık cezaevine geçme hakkı kazandıktan sonra belli bir süre açık cezaevinde kalması gerekmiyor. Eskiden açık cezaevinde en az altı ay kalması gerekiyordu. Ancak yapılan düzenlemeyle bu düzenleme kaldırıldı. Dolayısıyla açık cezaevine geçme hakkı kazandığı an oraya bile gitmeden tahliye için başvurabilir.”

Susurluk’ta kim, ne ceza aldı?

Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında beş yıl, İbrahim Şahin ve Korkut Eken altı yıl ağır cezaya çarptırılmıştı. Şahin ve Eken, ömür boyu kamu hizmetlerinden men edilerek yurtdışına çıkış yasağı konulmuştu. Eski özel timci polis memurları Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Oğuz Yorulmaz, Enver Ulu, Mustafa Altunok, Ercan Ersoy ve Ziya Bandırmalıoğlu, Abdülgani Kızılkaya, Haluk Kırcı, Yaşar Öz, Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir’de TCK’nın ‘cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak’ suçundan dörder yıl ceza almıştı. Bu sanıklar da üç yıl süreyle kamu hizmetlerinden men edilmişti. Ankara’da sürdürülen faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında Çarkın ve Ercan Ersoy geçen yıl yeniden tutuklanmıştı.

İlk sözü: Devlet ‘git’ dedi

Mehmet Ağar, tahliye olduktan sonra “Bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet ‘gel’ dedi geldik, ‘git’ dedi gittik” diye açıklama yaptı. Bodrum Turgutreis’teki evinin önünde gazetecilere konuşan Ağar, ‘iki yıllık cezanın bir yılını bitirdikten sonra herkesin istifade ettiği Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükümlerinden yararlanarak serbest kaldığını’ söyledi. Cezaevinde binlerce kişinin kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Ağar, “Hepsine şükran borçluyum, gönülden teşekkür ediyorum. Girerken, bunu bir devlet görevi olarak gördüm, tamamladım. Devlet ‘gel’ dedi geldik, ‘git’ dedi gittik. Şu anda yapacağımız 76 milyon gibi, sade bir vatandaş gibi ailemle yaşamaktır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113156711315674

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  organize işler - atılımşahan

  Cürüm işlemek üzere örgüt kurmak ve yönetmek suçuna verilen cezalar adamına göre değişiyor galiba. Sadece pankart açtıkları, slogan attıkları veyahut protesto gösterisine katıldıkları için aynı kapsamda yargılanan sol görüşlü gençler için 10 yıllar isteniyordu da o bakımdan. Yada 30 yaş grubu herkesin hatırlayacağı üzere çok uzak olmayan bir geçmişte baklava çalan çocuklara 9' ar yıl ceza verilmişti türk mahkemeleri eliyle; hırsızlıktan değil örgüt oluşturmaktan yüksek cezalar aldıkları bahsi de katık yapılarak. Sanırım örgüt hayaliyse cezalar astronomik oluyor, ismiyle, cismiyle, silahlı mensubuyla, hali hazırda herkesin malumu cinayetleriyle mevcudiyeti gerçeklerle sabit ise 1 yıl yatmak kifayet arz ediyor demek ki.

  Bu bir ödül. - karçiçekleri

  Hey gidi memleketim! Bin operasyon yapıp on binlerce insanı yok eden Mehmet Ağar, bir buçuk yıl sonra elini kolunu sallayarak çıkıyor. Hukukun gücü yetersiz, hukuk korkak, hukuk adaletti sağlamada adımlarını atamıyor, sakat... Bu da mağdurların hassasiyetlerin gerekçesi değil mi?

  BESLENME DEVRi KAPANDI MI? - OTRANBOGA

  Yıllarca" ne yaptıysak memleket için yaptık"diyenlere şimdi sormak lazım;"Şimdi ne yapıyorsunuz,ne yapacaksınız?

  YAZIKLAR OLSUN - çınar doğan62

  Artık kızmaktan içten içe öfkelenmekten başka ne yapılmalı bilmiyorum.Herkesin gözlerine soka soka onlarca insanın katili yaptınız,bin operasyonun emrini verdirdiniz,kürt iş adamları bir bir infaz edilrken sadece seyre durdunuz.Tonlarca hukuksuzluk adeletsizlik yaşatmasına uygulamasına izin verdiniz.Sonrada hani geçmişinizle yüzleşiyorsunuz ya kalktınız 'bir ömüre sığmaz' dediğimiz cezalar verdiniz. Peki sonra ne yaptınız.KALKTINIZ TEKRAR İYİ ÇOCUĞUNUZU AFFETTİNİZ...