Mehmet Ağar'a var vatandaş Taylan'a yok

Mehmet Ağar'a var vatandaş Taylan'a yok
Mehmet Ağar'a var vatandaş Taylan'a yok
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Adalet, benzer iki olayda farklı işledi. Ankara ’daki mahkeme, hakkında yeni dava açıldığı için denetimli serbestlik hakkını kaybeden Mehmet Ağar’ın cezaevine dönmesine izin vermeyen bir karar alırken, İstanbul ’daki mahkeme, aynı durumdaki vatandaş Taylan Aydoğdu için farklı bir karara imza attı.
Taylan Aydoğdu, hakaret suçundan Bolu Sulh 1. Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 15 gün hapis cezası aldı. Karar kesinleşince, ‘süresinde ve kendi iradesiyle’ Maltepe Açık Cezaevi’ne teslim oldu. Aydoğdu, burada bir hafta kaldıktan sonra hakkında ‘yasadışı sol örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuksuz yargılanmak üzere yeni bir dava açıldığı için açık cezaevinde kalma hakkını kaybettiği’ gerekçesiyle Maltepe Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
Mevzuata göre cezası bir yıldan az kalan kalan hükümlüler, denetimli serbestlik hakkı kapsamında serbest bırakılıyor. Aydoğdu, hakkında açılan yeni dava gerekçe gösterilerek, denetimli serbestlik hakkından da yararlandırılmadı. Bu nedenle Aydoğdu halen

Maltepe Kapalı Cezaevi’nde.

Aydoğdu’nun avukatı İnayet Aksu, müvekkili için verilen karara itiraz ederken. denetimli serbestlik hakkından yararlanırken hakkında yeni dava açılmasına rağmen cezaevine dönmesi engellenen Mehmet Ağar’ı örnek gösterdi. İtirazı görüşen İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hâkimliği, başvuruyu reddetti. Mahkeme, “Koşullu salıverilme tarihine 1 yıldan az süresi kaldığı ancak başka bir fiilden dolayı ceza üst sınırı 7 yıldan fazla olan kovuşturma yürütüldüğü anlaşılmış, talebin reddi gerekmiştir” dedi.
Aydoğdu’nun denetimli serbestlik hakkından yararlanmasına izin vermeyen yargı, Mehmet Ağar için farklı bir karara imza atmıştı. Susurluk Davası’nda 5 yıl ceza alan ve 2 yıl cezaevinde kalması gereken Mehmet Ağar, ‘3. Yargı Paketi’ kapsamında 1 yıl 4 gün hapis yattıktan sonra tahliye olmuştu. Ancak Ağar, hakkında Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili ‘bir numaralı şüpheli’ olarak dava açılmıştı. Ağar da hakkında dava açılması nedeniyle denetimli serbestlik hakkından yararlanma imkânını kaybetmişti.
Ancak avukatlarının yaptıkları itiraz üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ağar için verilen ‘denetimli serbestlik hakkından yararlanmasını kaldıran’ kararı iptal etmişti. Mahkeme ayrıca denetimli serbestlikten yararlanan bir kişinin daha önce işlediği bir suçtan dolayı bu hakkı yitirmesine yol açan yasa maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurma kararı vermişti. Böylece Ağar tekrar cezaevine girmekten kurtulmuştu. 

Avukat: Çifte standart

Aydoğdu’nun avukatı İnayet Aksu, Radikal’e, müvekkili ile Ağar’ın durumlarının aynı olmasına rağmen yargının farklı kararlara imza attığını anlatarak, “Bu çok açık bir şekilde çifte standart” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116069111606913

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adalet insanların insanlığın temeli olmalı . - okkes cavus

  taylan ay doğduyu polis nasıl fişlediyse yargıda öyle işlemiş. taylan vasıfsız bir öğrenci, ağarsa davletin çok önemli kademelerinde çalışmış bir sürü olaylardan yargılansada az ceza almış. neredeyse hiç suçu yokmuş . ufak tefek bir cezayla kurtulmuş. hemde yattığı ceza evine çok restorasyon yapılıp lüks hale getirilmiş zaten çokda yatmamış. heli kopterlerle ziyarete gelenler olmuş. böyle önemli bir zata birazda ayrıcalık olmuş ne olurmu diyelim. taylan öğrenci, solcu damgası yemiş bazı zihniyetlerce en büyük suç olarak yaftalanmış. tabiki ağarla mukayese edilmemiş.gençleri öldüren polisler başka illere tayın olup iz kaybettirme pozisyonuna alınmış. mahkemeler talimatla ifade alırken, adam resmen genç birini gözler önünde vurdu. katil olduğu halde hala çalışıyor bunun yanında taylanın ki neki.ne diyelim görüntü böyle ..........

  Derin adalet - Teksal

  Sıradan vatandaşı,derin devletin temel direklerinden biri ile kıyaslamak ne kadar ayıp. Hapishanede bile tatil koşulları en doğal hakkıdır. Bulunduğu her yerde el üstünde tutulmalı, Ağcalı, yeşilli talimatları okullarda ders olarak okutulmalıdır. Caddelere ve sokaklara adını vermemek vefasızlık değil de nedir? Teşkilat-ı Mahsusa biter, onun yerini almaya devam eden dinci faşizm bertaraf edilirse vatandaşa da sıra gelir. Yani ölme eşeğim ölme...

  Türk adale(tsizligi)ti!!!! - ercan02

  Adalet isi biliyor. Eger elestirel ve üstüne üstelik solcuysan hiç bir haktan yararlanamasin. Demokrasi sadece onlar için, anayasal haklar yine sadece onlar için. Bu devlet cezaevlerinde hastaliktan yürüyemeyen, nefes dahi alamayan insanlara haklarini vermiyor. Onlari cezaevlerinde ölüme terk ediyor.