Mehmet Akif Ersoy'un torunu: Dedem taassubu sevmezdi

Mehmet Akif Ersoy'un torunu: Dedem taassubu sevmezdi
Mehmet Akif Ersoy'un torunu: Dedem taassubu sevmezdi
Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü dolayısıyla düzenlenen söyleşide dedesini anlattı.

BURDUR - İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, dedesinin çok yönlü bir insan olduğunu, asla taassubu sevmeyen ve ırkçılığa karşı bir insan olduğunu söyledi.
Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Burdur'da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin, İstiklal Marşı'nın kabulünün 92'nci yıldönümü dolayısıyla MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlediği söyleşiye katıldı. Etkinlikte, dedesi Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini seslendiren Argon'a, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı tarafından Ersoy'un portresi ve plaket verildi.
MAKÜ'deki programın ardından Argon, Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi'ni ziyaret etti, yetkililerden bilgiler aldı. Burada gazetecilere açıklama yapan Argon, Ersoy'un çok ince, çok yönlü araştırılması gerektiğini belirtti. Argon, dedesinin silikondan yapılan heykeliyle poz verdi. Dedesinin Burdur'a geldiğinde kültür evine dönüştürülen bu evde yaşadığını öğrendiğini kaydeden Argon, "Çok duygulandım. Güzel yapılmış. Heykel de dedeme bir hayli benzemiş. Güzel olmuş. Kapıdan girince orada hakikaten dedem oturuyor zannettim. İçim ürperdi. Arkasında dururken de içimden başını okşamak istedim, kendimi zor tuttum" dedi. 

"DEDEM IRKÇILIĞI SEVMEZDİ"

Dedesinin çok yönlü bir insan olduğunu, bu nedenle çok ince araştırılması gerektiğini vurgulayan Argon, şöyle dedi:
"Pehlivan olduğunu, yüzücü olduğunu kimse bilmez. Veteriner, bilim adamı, ilim adamı. Batı ilmini isteyen ama bize uygulanmasını isteyen bir insan. Mütefekkir, filozof. İlerici bir adam aynı zamanda. Musikişinas bir insan. Çok güzel ney üflermiş. Neyzen Tevfik'ten ney üflemeyi öğrenmiş. Batı müziğini dinlermiş. İleri görüşlü bir insan. Asla taassubu sevmeyen, asla ırkçılığı sevmeyen, ırkçılığa karşı bir insandı." (Mesut MADAN/DHA)