Mehmet Ali Şahin: Gezi eylemleri müebbetlik suç kapsamında

Mehmet Ali Şahin: Gezi eylemleri müebbetlik suç kapsamında
Mehmet Ali Şahin: Gezi eylemleri müebbetlik suç kapsamında
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Gezi Parkı protestolarının müebbet hapis öngören TCK 312. Madde çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Eylemcilerin Hükümeti devirmeyi amaçladıklarını düşünüyorum" dedi.

Radikal.com.tr – Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Mehmet Ali Şahin, TRT Haber ’de yayınlanan İnce Çizgi programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Çözüm sürecinin ardından Gezi olayları ile birlikte dış kamuoyunda Hükümet’i yıpratıcı, itibarsız kılıcı çabaların de başladığını söyleyen Şahin, eylemlerin müebbet hapsi öngören TCK’nın 312. Maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Şahin şunları söyledi: 

“İzlenimim, bu eylemlerin Hükümeti düşürmeyi amaçlayan eylemlere dönüştüğü yönünde. Çünkü İstanbul ’da Dolmabahçe’yi işgal etme, Başbakanlık Konutu’nu işgal etme, Sayın Başbakan’ın konutunu bile işgal etme şeklinde eylemcilerin bir takım hedefleri zorlamış olmaları, hatta sabahlara kadar zorlamış olmaları, bu amaca yönelik tavırlardır diye değerlendiriyorum. Bu eylemleri başlatıp yönlendirenlerin Hükümeti devirmeyi ve görevden uzaklaştırmayı amaçladıklarını düşünüyorum. Ancak, devletin güvenlik güçleri ve Hükümetin basiretli davranışı bu heves içinde olanların amacına ulaşmasını engellemiştir. Bundan sonra bu tür eylemlere tevessül edilebileceğini de düşünmüyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/1144298114429834

  YORUMLAR
  (34 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Köklü cözüm - Ari Zerdüst

  Yok olmadi hepsini idam edin olsun bitsin! Eger bu milyonlarin kökünü kazimasaniz vala yikilacaksiniz!

  M.ALI SAHIN VE TCK 312. MADDESI - Equalizer001

  Mehmet Ali Şahin: ?Eylemciler Hükümeti devirmeyi amaçlamislardir ve TCK 312. Madde geregince mubbet hapis ile cezalandilimalilar diye düşünüyorum" demis. Hukuk Fakultesi mezunu ve Eski TBMM Baskani Sahin, olaya tarafsiz olarak bakip dusunseydi; 312. Maddenin cagdisi ve uygulanamaz madde oldugunu anlardi. Ote yandan; Demokraside ileri gitmis ulkelerdeki kanunlar, bireyi devlete karsi korumak amaci ile yapilirken, bizde Devleti-Hukumeti bireye karsi korumak amaci ile yapilmistir. Simdi; devletin ordusu, polis gucu ve yargi gucu var. Siradan vatandasin nesi varki kanunlar devleti bireye karsi korumak amaci ile yapiliyor (?) diye soracaksiniz. Valla, bu sorunun muhatabi ben degil, oy vererek sectiginiz kanun yapici Millet-vekilerinizdir. ?Kötü yasalar, zulmün en kötü çeşididirler.? _Edmund BURKE

  KORKUYORLAR evet halktan ve onun hesap sormasindan korkuyorlar. - ercan02

  Kendi adima yaziyorum, bu adamin açiklamasi bana bir defa daha Dogru yolda oldugumuzu gösteriyor. KORKUYORLAR evet halktan ve onun hesap sormasindan korkuyorlar. Bu Adam gerçekten bir hukuk adamimiydi? Tevekkeli böylesi adamlardan dolayidirki Adalet bu topraklara ugramaz oldu.

  vay anam vay - sistemsavar

  selam beni 1997 yılının ortasında uyuttular yeni uyandım 16 yılda hiç mi bir şey değişmemiş roller dışında

  izansızlık - müştak

  ne yapacağınızı,neyle uğraşacağınızı şaşırdınız.darbecilik sizin de aklınızın almadığı biçimde gezi kültürüne o kadar uzak ki.kitle okumanız ne kadar da hastalıklı,eski,bağnaz.intikam duygusu körleştirmiş yaşlı gözlerinizi.biz muhalefetiz tanışın,kabul edin.amacımız yıkmak değil yapmak.halkın iradesini red değil bizim de bu halkın bir parçası olduğumuzun kabulü tek arzumuz.zaten biliyorsunuz da siyaset işte el mecbur başka türlü davranmaktasınız.hadi size iyi günler...

  gezi ve görülmeyenler - zapatista87

  şimdi gezi kalkışmasının demokratik olduğunu iddia edenler, bunun toplumun çeşitliliklerini kucakladıklarını da öne sürüyorlar. Evet bu doğruysa gezi demokratik bir eylemdir, ama doğru değilse bir kısmın hak ve hürriyetlerini gasp etmek üzere planlanmış ve uygulamaya konulmuş bir kalkışmadır. Önce burada anlaşalım. Eğer gezi demokratikse, yöntemi de demokratik olmalıydı. Baskıya ve zulme karşı direniş, demokrasinin sınırlarını aşmamalıydı. Oysa ilk günden itibaren polis şiddetini de aşan bir gösterici şiddeti olduğunu hepimiz biliyoruz. Birbirimize yalan söyleyerek bazı şeyleri görmezden gelerek, gerçeği değiştiremeyiz. Geziye katılanların saldırgan tavırlarını ve kendileri gibi düşünmeyenleri yok sayan üsluplarını hangi demokrasiyle açıklayacağız? Tamam sevmeyebilirsin ama benim oy verdiğim iktidara tahammül etmek zorundasın. Seni sevmiyorum ama senin eylemine tahammül etmek zorundayım. Ayrıca ilk günden itibaren twitter'dan ve facebooktan paylaşılan bir iletiyi de nasıl es geçeceğiz, nasıl yok sayacağız ve dahası bunu hangi babayiğit demokrasiyle açıklayacak: "48 saat daha direnirsek AB'nin kararlarıyla hükümet düşecek" Acemi çaylakların hepsi bu oyuna geldi o ayrı. Bu ileti dikkat edin 2-3 Haziranda değil daha ilk gün paylaşıma girdi, yani 31 Mayıs'ta. Ve gezicilerin çoğu da şevkle paylaştı. Gerçekler acıtır ve incitir, gezinin demokratik eylemcileri kaos isteyen darbe şakşakçıları arasında yitip gitti. Gerçek budur, yerelden neşvü nema verecek demokrasi talebini Kemalist yapılanmalar ilk günden boşa çıkardı.

  M A Ş senin hocan kenan evrenmi? - muhammedaliclay

  asmadınız besliyorsunuz, çoluk çocuğa müebbet vermeyi düşünüyorsunuz, müebbet yerine muhabbet verin bence.