Mehmet Ali Yaprak cezaevinde öldü

Kartal Cezaevi'nde girdiği şeker koması sonucu ölen Yaprak, Captagon ticareti yapmaktan 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.

Gebze'de bir ilaç fabrikasında 5 milyon adet 'Captagon' hapının ele geçirildiği 'Kilit Operasyonu' kapsamında tutuklanan ve İstanbul DGM'de yargılanan işadamı Mehmet Ali Yaprak (Yalçın), cezaevinde girdiği şeker koması sonucu kaldırıldığı hastanede öldü.
Tutuklu bulunduğu Bayrampaşa Cezaevi'nden can güvenliği nedeniyle Kartal H Tipi Cezaevi'ne sevk edilen 54 yaşındaki Yaprak, dün aniden şeker komasına girdi. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Yaprak, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Yaprak'ın cenazesi, Kartal Cumhuriyet Savcılığı'nca Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
Yaprak'ın ölüm haberi üzerine hastaneye gelen oğlu Ahmet Yaprak, böbreklerinden rahatsız olan babasının aynı zamanda şeker hastası olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Hastaneye yatırılması gerektiği konusunda elimizde raporlar da vardı. Defalarca müracaatımız oldu. Şeker hastası olduğu için, diyet yemekleri çıkması gerekiyordu. Kısa süre önce yemek çıkarabildiler ancak yine hastaneye yatırmadılar. Dün de rahatsızlanmış. Cezaevi müdürü ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

SUSURLUK'LA GÜNDEME GELDİ

Gaziantep'te yerel yayın yapan Yaprak TV'nin eski sahibi Mehmet Ali Yaprak, 25 Mayıs 1996'da televizyon binasından çıkarak evinin önüne geldiğinde kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış ve 6 gün sonra Hilvan ilçesinde serbest bırakılmıştı. Fidye amacıyla gerçekleştirilen kaçırılma olayıyla ilgili aralarında Haluk Kırcı'nın da bulunduğu 9 sanık hakkında dava açılmış, sanıklar, delil yokluğu, mağdurun şikayetçi olmaması, sanıkların teşhis edilememesi nedeniyle beraat etmişlerdi.
Yaprak, Gaziantep Barosu avukatlarından Burhan Veli Torun'un 14 Mayıs 1997'de evinin önünde otomobiline bindiği sırada öldürülmesi olayıyla ilgili tutuklanmış ve yargılama sonucunda 'kastı aşan fiilden' 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası almıştı. Tahliye olduktan sonra soyadını değiştiren Mehmet Ali Yaprak (Yalçın), 'Kilit Operasyonu' davasında İstanbul 5 No'lu DGM'de 'teşekkül oluşturarak uyuşturucu ticareti yapmak' suçundan 30 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.