Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesine 'harçlık' teklif etmişler!

Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesine 'harçlık' teklif etmişler!
Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesine 'harçlık' teklif etmişler!
Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'ndeki Gezi eylemi sırasında 19 yaşındaki Mehmet Görkem Demirbaş'ın kullandığı cipin çarpması sonucu yaşamını yitiren 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesine, Demirbaş ailesinin 'bayram harçlığı' teklif ettiği iddia edildi.

Birgün gazetesinden Ceren Büyüktetik'in haberine göre, geçen hafta baba Ali Ayvalıtaş'ı arayan bir aracı Demirbaş ailesinin kendilerine bayram için harçlık vermek istediğini söyledi. Baba Demirbaş teklifi kesin bir dille reddetti.

Bunun üzerine aile Ümraniye'de bir partinin kadın kollarından olduğu öğrenilen bir kişiyi Ayvalıtaş ailesinin evine gönderdi. Anne Fadime Ayvalıtaş'la görüşen kişi teklifi tekrarladı. Ancak Ayvalıtaş, "Bunun mümkün olamayacağını belirterek teklifi reddetti. Anne Ayvalıtaş, "Dün (önceki gün) eşimi arayıp çocuklarımızın öğrenim masraflarını karşılamak istemişler. Eşim sinirlenip kapatmış. Sonra da eve daha önceden de tanıdığımız bir partinin Ümraniye kadın kollarından bir kadını yolladılar. Bayram harçlığı vermek istediklerini söyledi. Onların vereceği ne olursa olsun oğluma değer biçemezler. Eşim 13 yıldan beri kalp hastası. Sağlığı yerinde olmadığı çalışamıyor. Benim Mehmet'im 10 yaşında çalışmaya başladı. Emeğin, çalışmanın ne olduğunu o yaşta öğrendi. Evin en küçüğüydü ama en büyüklüğünü o yaptı. Ailenin bütün yükünü sırtladı Ona hayatta değer biçmem. Evimizin direğiydi" dedi.

İLK DURUŞMA 21 KASIM'DA

Ayvalıtaş'ın ölümüne ilişkin davanın ilk duruşması 21 Kasım'da İstanbul Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Ayvalıtaş ailesinin avukatı Ayla Öztabak savcı tarafından hazırlanan soruşturma dosyasındaki eksikliklere dikkat çekti. Polis fezlekesine dayandırılarak hazırlanan soruşturma dosyasına tanıkların emniyet aracılığıyla ifade vermeyi reddetmesi nedeniyle tanık ifadeleri girmedi. Olay yerinde polisin yaptığı keşif dışında keşif yapmaya gerek görmeyen savcı, sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın ifadesini de almadı. Kazanın gerçekleştiği yerin yakınında bulunan MOBESE kameralarının bozuk olduğu belirtilirken görüntülere ilişkin bilirkişi incelemesi ise yapılmadı.