Mehmet Baransu, 'MGK soruşturması'nda öyle bir savcıya çattı ki...

Mehmet Baransu, 'MGK soruşturması'nda öyle bir savcıya çattı ki...
Mehmet Baransu, 'MGK soruşturması'nda öyle bir savcıya çattı ki...
Mehmet Baransu ile ilgili soruşturmaya bakacak savcıyı İstanbul TMK Başsavcıvekili Oktay Erdoğan görevlendirecek. Erdoğan, adliye muhabirleri arasında, sık sık gazetecilik faaliyetlerine yönelik yaptığı kısıtlamalar ile anılıyor.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun Taraf gazetesinde yer alan ve hükümet çevrelerinde büyük tepki yaratan, “Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı” başlıklı haberiyle ilgili soruşturmada, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu görevsizlik kararı vererek, dosyayı Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Mehmet Baransu ile ilgili o soruşturmaya bakacak savcıyı ise İstanbul TMK Başsavcıvekili Oktay Erdoğan görevlendirecek. İşte o Başsavcıvekili Oktay Erdoğan Çağlayan Adliyesi'nde görev yapan gazeteciler arasında, sık sık gazetecilik faaliyetlerine yönelik yaptığı kısıtlamalar ile anılıyor.

Şubat 2012’de yaşanan ‘MİT krizi’nin ardından, MİT müsteşarı Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran Özel Yetkili Mahkemeler kapatılmış, bunların yerine Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi ile yetkili savcılık ve mahkemeler görevlendirilmişti. Bu değişimin ardından, TMK Başsavcıvekilliği'ne de Oktay Erdoğan getirildi.

Çağlayan Adliyesi’nde görev yapan gazeteciler bu tarihten itibaren bazı zorluklar yaşamaya başladı. Hakim ve savcılarla görüşmelerinin kısıtlanmasına varacak şekilde, gazetecilik faaliyetlerine yönelik ‘zorluklar’ çıkarılmaya başlandığı konuşulur oldu.

Bir süre sonra Çağlayan Adliyesi'nde soruşturma ve davaları takip eden gazeteciler olarak, “mesleğimizi yapamaz duruma geldiğimizi” belirterek Oktay Erdoğan ile görüşmeler yaptık. Ancak bu görüşmelerden de olumlu bir netice alınamadı. Bilakis, adliye muhabirlerinin çalışma koşullarındaki zorluklar artarak devam etti.


TMK Başsavcıvekili Oktay Erdoğan, bir süre sonra, Çağlayan Adliyesi'nin 7. katında görev yapan meslektaşlarının kapısını çalan adliye muhabirlerinin “isim, telefon numarası, çalıştıkları kurum ve hangi savcıyla hangi tarihte ve ne kadar süreyle görüştükleri”nin kayıt altına alınması için talimat verdi.

TMK savcılarının bulunduğu koridor girişinde yer alan güvenlik noktasına üzerinde, “Gazeteci giriş-çıkış kayıt d.” yazılı bir dosya konuldu. O dosyadaki formda şu bilgilerin doldurulması isteniyordu:

- Gazetecinin adı-soyadı
- TC kimlik numarası
- Hangi kurumda çalıştığı
- Kimden randevu aldığı
- Randevu aldığı tarih ve saat
- İçeride ne kadar süre kaldığı
- Hangi konuda görüşüldüğü
- Gazetecinin telefon numarası

Bu bilgiler verilerek dosyaya girmeden, savcıların bulunduğu kata girmek yasaklandı.

Bunlar olurken, haliyle savcılar da gazetecilerle görüşmekten kaçındı. Bazı savcılar ise gazetecilere, “endişelerinizi haklı buluyoruz” dedi. Adliye muhabirleri bir basın açıklaması da yaparak bu konuyu gündeme getirmeye, uygulamanın bir tür ‘fişleme’ anlamına da geldiğini dile getirmeye çalıştı. Birçok meslek örgütü de yaptığı açıklamalarla söz konusu uygulamayı kınadı. Bu tepkilerin ardından Başsavcıvekilliği ‘bir yanlış anlama’ olduğunu belirtti ve o dosya kaldırıldı. Ancak bu işlerin yoluna girmesi anlamına gelmeyecekti. Dosyanın savcılık katından kaldırılmasından itibaren, hiçbir savcı gazetecilere randevu vermedi, sağlıklı bir bilgi alışverişinde bulunmadı!


'GİDİN LİMON SATIN'

Adliye muhabirleri, defalarca, ‘haber alma hakkının engellendiği’ gerekçesiyle Başsavcıvekili Oktay Erdoğan'ın kapısını aşındırdı. Ancak çoğu zaman bu görüşmeler hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Bir arkadaşımızın, Başsavcıvekilinden aldığı şu yanıt durum hakkında biraz fikir verici olabilir: “Bana değil, duvara konuşuyorsun!”

Gazetecilerin neden adliyede görev yaptığını anlayamadığını ifade eden Başsavcıvekili Erdoğan, “Buradan size ekmek çıkmaz, bırakın gidin, limon satın” teklifinde de bulundu; “Zaten TV'deki kadın programları gibi haberler yapıyorsunuz” şeklinde eleştirilerde de!

Başa dönmek gerekirse; Taraf muhabiri Mehmet Baransu ile ilgili soruşturmaya savcı atayacak olan Başsavcıvekili Oktay Erdoğan'ın gazetecilik mesleğine bakışı hakkında, bizzat gazetecilerin kısa süre içinde yaşadıkları ‘deneyim’ler bunlar...


  http://www.radikal.com.tr/116486911648695

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HAKLI OLAN İÇİN BAVUL KUŞ KADAR HAFİFTİR, - mutluyucel

  Ahmet Altan ve Baransu her zaman, her şartta, herkes için adalet aradı.Ahmet Altan'ın yazılarında sadelik vardı,renk vardı,haklılık vardı,cesaret vardı.Baransu onun kadar kalemi güçlü olmasa da onunda araştırmacılık yönü kavi idi.Her iki yazarın da karşısına çıkıp onu çürüten bir başkası olmadı,olamadı.Bunları şiar eden gazeteci ya ehhh diyecek işi bırakacak,ya Baransu gibi elde bavul dolaşacak.Balbay'da gazeteci idi, haklıydı, aynı sav o halde onun için de geçerliydi diyemezsiniz.O hangi yazısıyla devre damgasını vurdu?İcazet düzeninin devamını istemek haricinde kaygısı olmadı ki.Onun yazılarını ta başından beri Cumhuriyette okumuşturum,aklımda kaldığı kadarıyla ya Tuncay Özkan ya da Balbay idi,bir ara araştıcılığa yöneldi,rahmetli Üzeyir Garih?in öldürülmesinde her şey araştırılmalı, maktülün cinsi tercihleri bile araştırmalı, diyince kendimi lavobada buldum.Bir haberin çirkinliğinin insanın midesini bulandrdığını ilk defa gördüm.Bir de şunu diyeyim.Bu haberle,bu savcıya çatan Baransu bavulunu alsın gelsin zira yolu hapishanedir demek istiyorsunuz.Hak ve haklı peşinde koşanın bavulu ona yük değildir ki.

  kapak zamanı - thirth eye

  Nedense bu günlerde gündem hep geçmişte savunduklarından kapak yiyenlerle dolu. Bir sürü örneği var. Hükümetten tutunda parlementerlere, gazetecilere, bakanlıklara, cemaate, yetmez ama evetçilere yelpaze geniş. Nasıl bir tahlil sığlığı içinde çoğu kimse demek ki.

  mehmet baransu korkmaz. - sktk60

  bu gazeteci koskoca ergenekondan korkmamış askeriyeden korkmamış bir bavul dolusu belgeyi savcılığa vermiş şimdi kalkıp bir mgk.bildirisinden ve soruşturma açacak savcıdanmı korkacak bence herşeyi göze almıştır görecez bakalım soruşturmadan ne çıkacak.

  Olmadı - garigan

  Daha bavulumda neler var gibi tehditkar söylemler savuracağına elindeki herşeyi direk açıklasaydın o zaman samimiyetine inanabilirdik.Yazık! varsa elindeki bilgileride mundar ettin.Niyetin gazetecilik filan degilmiş.

  Bunlar.. - kaşınan adam

  Bir zamanlar bunlar Ergenekon,Balyoz ve şike davalarında savcıların ve hakimlerin hukuk dışı uygulamalarını alkışlıyorlardı.O zaman ''bir gün hukuk herkese gerekebilir '' denmişti.Bir musibet bin nasihattan evladır atasözü konuyu en iyi açıklar sanırım..