Mehmet Baransu'dan Başbakan'a suç duyurusu: Yargıya müdahale ediyor

Mehmet Baransu'dan Başbakan'a suç duyurusu: Yargıya müdahale ediyor
Mehmet Baransu'dan Başbakan'a suç duyurusu: Yargıya müdahale ediyor
Taraf Gazetesi ve Taraf Yazarı Mehmet Baransu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında iftira, hakaret ve yargıyı etkileme suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Gazete ise Başbakan Erdoğan hakkında ayrıca 50 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

 

İSTANBUL - Taraf Gazetesi Avukatı Veysel Ok , Başbakan hakkında suç duyurusunu içeren dilekçeyi savcılığa verdi. Dilekçede, Baransu’nun 28 Kasım’da 2004 yılı MGK kararlarını daha sonra da benzer içerikli haberler yaptığı ifade edildi . Başbakanlık, MİT ve MGK’nın Baransu hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtilen dilekçede, bu belgelerin yayınlanmasının ardından Başbakan Erdoğan ’ın müvekkilini vatana ihanet etmekle suçladığına değinildi.


'CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE SOKULUYOR'

Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinin açık, ağır, haksız ve hukuka aykırı saldırı anlamına geldiği Erdoğan’ın Taraf’ı vatana ihanetle suçlarken 2010 yılında Vakit gazetesinin MİT’in fişlemeleriyle ilgili haberine ise hiçbir tepki göstermediği kaydedildi. Suç duyurusu dilekçesinde "Vatana ihanet sözleri ile müvekkillerim kamuoyuna vatan haini gibi sunularak bazı kitleler tarafından müvekkillerimin hedeflenmesi sağlanmakta, evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu gerçek dışı sözler nedeniyle müvekkillerimin ve yakınlarının can güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye sokulmaktadır" denildi.

'BAŞBAKAN YARGIYA MÜDAHALE EDİYOR'


Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağının hatırlatıldığı dilekçede, Erdoğan’ın sözleri ile soruşturmaya müdahalede bulunduğu ileri sürüldü. Bu nedenle Erdoğan’ın sözlerinin yargılama görevi yapan kurum ve kişileri etkilemek amacıyla alenen kullanıldığının açık olduğu ifade edildi.

Bu gerekçelerle Başbakan Erdoğan’ın iftira, hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediği ileri sürüldü. Erdoğan’ın TCK maddelerine göre cezalandırılması için gerekli tahkikat yapılarak kamu davası açılması talep edildi. Taraf gazetesi ayrıca Başbakan Erdoğan hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.

BAŞBAKAN 'VATANA İHANET' DEMİŞTİ

Mehmet Baransu’nun 2004 yılı MGK kararları ve devamında fişleme yapıldığına dair belgeleri haberleştirmesi üzerine Başbakan Erdoğan, sert tepki göstermişti. Erdoğan, "Devletin mahremini ifşa etmenin adı özgürlük değil düpedüz bu vatana ihanettir. Buna dokunduğunuz anda yargı da gereğini yapmak durumundadır. Eğer yargı görevini yapmıyorsa yargı da anayasa suçu işlemektedir" ifadelerini kullanmıştı


  http://www.radikal.com.tr/116545311654534

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BATAN GEMININ MALLARI - ters yuz

  Demek Basbakan yargiya mudahele ediyor oylemi..!Tabi bu ulke sizin babanizin tapulu maliya biriniz fethullah tarikatini arkaniza aldiniz digeriniz yonetimi ele aldiniz memlekette ne hukuk ne insan hakki ne etik davranis nede firsat esitligi biraktiniz hersey size ait sandiniz ve sanmaya devam ediyorsunuz simdi kendi adaletsizliginiz ve adamciliginiz kendinizi vurmaya basladi sikayet ediyorsunuz peki size hangi adalet hangi sistem yardimci olacak hepsi zaten sizin maliniz istediginiz gibi kullaniyorsunuz be kuzum siz kimi kime sikayet edip kimden medet umuyorsunuz yoksa siz bizi cokmu saf saniyorsunuz veya sizde gercekten hic akilmi yok bu kadar tiyatro gercek tiyatroculara bile fazla gelir hem soyle bir etrafiniza bir bakin belki kiyida kosede unuttugunuz bir santaj kaseti veya telefon kaydi vardir belki, yastik altinda olabilir mesela.

  Baransu'ya dokunma cızzz olur yanarsın haa! - roda82

  Basbakan hakkında onlarca dosya varken meclisten aldıgı dokunulmazlık sayesinde rahat rahat herkese saldırabiliyor.Ama Baransu'nunda bu ülke halkının verdigi bir sivil dokunulmazıgı var artık.Hukumet ve bagımsız denen bagımlı yargı unutmasın bunu.Dokunma Baransu'ya cızzzzz olur...

  İfade Özgürlüğüne Ne Oldu? - Clear

  Bela okunması hatta küfür ve hakaret içeren sözlerin sarfedilmesi bile ifade özgürlüğüne girdiğine zaman zaman tanık olduk.Şimdi ben,birisine "sizin bu davranışınız vatana ihanet demektir" dersem,dikkatinizi çekerim karşımdakine "vatan haini" demiyorum,bu güne dek yaptığı davranışlardan sadece birinin tarifini yapıyorum yani davranış biçimini tanımlıyorum,neden suç olsun da benim ifade özgürlüğüm olmasın? Gerekli mercilerce bu tanımın tescili başka şeydir,benim bana göre ne manaya geldiğini fikren ifade etmem başka şeydir.Öyle değil mi? Yoksa herkese var olan,hak olan ifade özgürlüğü,birileri için yok mu,hak değil mi?

  Çuvaldız - drhilmi

  Demek ki neymiş: Başkasına iğneyi batırmadan önce kendinde çuvaldızı (hadi olmadı iğneyi) denemek gerekmiş.