Mehmet Baransu'nun eşi de dinlenmiş

Mehmet Baransu'nun eşi de dinlenmiş
Mehmet Baransu'nun eşi de dinlenmiş
Jandarma tarafından dinlendiğini iddia ederek, bir süre önce şikâyette bulunan Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun eşi Esra Baransu'nun da üç ay boyunca dinlendiği ortaya çıktı.


İSTANBUL - Jandarmanın dinleme talebi Esra Baransu’nun adını vermeyip, ‘PKK/Kongre-Gel terör örgütüne yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında ‘Gever’ kod isimli Ali Bor’a ait olan IMEI numarasını dinleyeceğiz’ diye yazdığı anlaşıldı.
Van İl Jandarma Komutanlığı, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hâkimliğine başvurarak, Mehmet Baransu’nun eşi Esra Baransu’ya ait İstanbul Kağıthane’den alınan 0535 92220— no’lu telefon cihazının IMEI numarasını vererek bu numarayı dinlemek için izin aldı. Jandarma, Esra Baransu’nun gerçek ismini mahkemeye sunmayarak, dinleme talebi yazısında ‘PKK/Kongre-Gel terör örgütüne yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında ‘Gever’ kod isimli Ali Bor’a ait olan IMEI numarasını dinleyeceğiz’ diye yazarken, Esra Baransu’nun telefonunu üç ay boyunca dinledi.
Jandarma, 24 Ekim 2008 tarihinde de Taraf gazetesi muhabiri ‘Mehmet Baransu’ ismini ve telefon numarasını mahkemeye vermeyip, Taraf muhabirinin kullandığı telefon cihazının IMEI numarasını nöbetçi hâkime sunarak dinleme talebinde bulunmuştu. ‘PKK/Kongre-Gel terör örgütüne yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında Serdar kod isimli Şükrü Özkan’a ait olan IMEI numarasını dinleme’ talebinde bulunan jandarmanın, dört aylık dinleme izni aldığı ortaya çıkmıştı.
Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135. maddesi suç işlendiğine dair kuvvetli şüphenin olması durumunda hâkim veya savcı şüphelinin telefonlarının dinlenmesine karar verebiliyor. Türkiye’de yasal telefon dinleme kararları için başvurulurken, kolluk kuvvetlerinin ‘yasadışı yollara’ başvurduğu ortaya çıkmıştı. Dinlemeyi yapacak kolluk kuvvetleri ya onlarca telefon numarasını mahkemenin önüne sürüyor. Bu durumda mahkeme hepsi için ayrı ayrı inceleme yapamadan topluca dinleme kararı veriyor. Bir başka yol da kişinin adı gizlenip, başka bir isim üzerinden özellikle ‘terörü’ gerekçe gösterip karar aldırmak. (aa, Radikal)