Mehmet Barlas: Fethullah Gülen, Müslüman Soros!

Mehmet Barlas: Fethullah Gülen, Müslüman Soros!
Mehmet Barlas: Fethullah Gülen, Müslüman Soros!
Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, Fethullah Gülen'i Macar spekülatör Soros'a benzetti.

Sabah gazetesinin Başyazarı Mehmet Barlas, bir Rus Gazetesi'ne verdiği röportajda Fethullah Gülen'i ünlü Rus spekülatör George Soros'a benzetti. Rus Komsomolskaya Pravda gazetesinin muhabiri Darya Aslamova, Mehmet Barlas'ın Boğaz'daki evine konuk oldu.
Aslamova'nın anlatımıyla Barlas'ın söyledikleri şöyle;

"Boğaz'da öğlen vakti... 'Binbir Gece Masalları'ndan çıkmış bir villa. Villanın sahibi, ince, aristokrat tavırları olan, gerçek bir İstanbul beyefendisi. Türk gazeteciliğinin gurusu Mehmet Barlas."

KONYAK İÇTİK

"Mehmet Barlas, Başbakan Erdoğan 'ın eski dostu. Büyük bir liberal. Kendisiyle çok kaliteli bir konyak içme şerefine erişiyorum.

'Benim rakı, Başbakan'ın ise çay içmesi, inanın, muhabbetimizi hiç olumsuz etkilemiyor' diyor, gülerek. Sonra ciddileşerek devam ediyor:

' TÜRKİYE ÇOK DEĞİŞTİ! DEĞİŞTİREN BAŞBAKAN ERDOĞAN'
'Türkiye'de yaşananlar devrim değil. Ayaklanma, isyan diyebilirsiniz. Son 10 yılda Türkiye değişti. Peki kim değiştirdi? Başbakan Erdoğan.

İktidara geldiğinde kişi başı yıllık milli gelir 2 bin dolardı, bugün ise 11 bin dolar. İhracat hacmi 35 milyar dolardan 150 milyar dolara çıktı. Kentler ve kırsal kesim kalkındı, yollar, altyapı düzeldi. Türkiye'nin Müslüman bir ülke olduğunu unutmamak lazım.

Erdoğan'dan önce ülkeyi, ordunun başını çektiği laik, aydın azınlık yönetti. Erdoğan sistemi değiştirdi ve 'askeri demokrasiyi' tasfiye etti. Anadolu'nun küçük kentlerinden insanlar iktidara geldi. Bu köylü insanlar bile değişti. Avrupa kurallarını benimsediler. Avrupa Birliği'nin dayatmasıyla Türkiye, anayasasını kısmen değiştirdi.

'TÜRKİYE'Yİ DEĞİŞTİRDİ AMA O BİR MUHAFAZAKAR'
Erdoğan Türkiye'yi değiştirdi, ama o bir muhafazakar. Taksim'e çıkan kentli sınıfı, aydın kesim oluşturuyor. Camiye gitmezler, beş vakit namaz kılmazlar. Ama onlar azınlık. Sizde Putin nereden geldi? KGB'den. Erdoğan nereden geldi? İslam dünyasından. İkisi de disiplin ve düzenin her şeyden önemli olduğuna inanıyor. İkisi de kaostan nefret ediyor. Putin güçlü bir Rusya görüyor ve bu hedef itaat gerektiriyor. Erdoğan da aynı şekilde. İnsanların sert ahlak kurallarına bağlı olması gerektiğini düşünüyor.

'DESTEKLİYORUM ÇÜNKÜ ÜLKEDEKİ DEĞİŞİMİ GÖRÜYORUM' 

Ben içki içiyorum, ibadet etmiyorum, ama Erdoğan'ı destekliyorum, çünkü ülkedeki değişimi görüyorum. Evet, seçmenlere, 'Üç çocuk yapın' dediği zaman onu eleştiriyorum. İnsanların özel hayatlarına nasıl müdahale edilebilir? Ama o üç kez üst üste seçimleri, oylarını her seferinde daha fazla artırarak hakkıyla kazandı.'

'FETHULLAH GÜLEN MÜSLÜMAN SOROS'
'Fethullah Gülen kim? Türkiye üzerindeki etkisi ne? Erdoğan ile arasındaki ayrılığın sebebi ne?' diye soruyorum. Uzun molada Bay Barlas sigarasını yakıyor. 'Gülen'e Müslüman Soros diyebilir miyiz?' diyorum. Gülerek, 'Diyebilirsiniz. Doğru bir tanım.'

D.A: Gülen'in, polis çevrelerindeki etkisi nedeniyle Gezi Parkı protestocularına sert müdahale için provokasyonda bulunduğu söyleniyor?

M.B.: Zannetmiyorum. Ama Gülen'in polis, savcılık ve genel anlamda güvenlik güçleri üzerinde ciddi etkisi olduğuna inanıyorum.

D.A: Neden Gülen Zaman gazetesinde, gösterilerden birkaç gün sonra Erdoğan'ı eleştirdi? Ne istiyor?

M.B.: Erdoğan ile iktidarı paylaşmak, Türkiye üzerinde daha fazla etki sahibi olmak ve kendi adamlarının gerekli pozisyonlara gelmesini istiyor. Ama ülkenin geleceğini ikisi farklı görüyor. Gülen İslam Türkiyesi'nin hayalini kuruyor, Erdoğan ise kalkınmış bir Türkiye'nin. Gülen ABD'de yaşıyor ve memleketine dönmeye niyeti yok. Gülen diyaloğa inanıyor. Yahudilerle çok iyi anlaşıyor. Papa ile görüşüyor. En önemlisi, ABD Gülen'in dev ağını El Kaide ve Hizbullah'a karşı kullanmak istiyor.


  http://www.radikal.com.tr/1141483114148315

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Köşelerin Efendisi - caglarkarademir

  Barlasın elleri her zaman her yerde. Ne zaman ki bu tarz bir röportaj verir, her şey yerle bir olur son 30 yıldır. Bu yazar kisvesindeki canlı, muhteşem bir ilizyonist veya Yüzüklerin Efendisnde ki Lord Sauron dur.

  ülkeyi pijamalı hallerinizle sabah kalvaltınızda yönettiniz - demlicay2011

  ne çabuk unuttunuz. ben unutmadım. mesut çiller felan. herkezi balık hafızasımı sandınız. neymiş değişimi görmüş. değişen ne var. satılmadık yerin kalmadı. tabi senin villan evlerin bankada hatırı sayılır servetin vardır belki. sana dokunmaz. o zaman ver gazı. şunu unutma unutturma. zengine soyluya makama m.ö. bile bir şey olmamıştır. yani arsızların geri kalmışların anayasasını bilirsiniz siz. hala bir tat kalmış dilinizde bunun kokusunu aldım.

  Mehmet var-las denen.. - berham

  Bu şahıs sabah gazetesinde kendine yer bulmuşsa hepimizin milli ve milli olmayan gelir hakkında söyledikleri boştur.Okyanus ötesine de selam göndermiştir.Hepinizin okyanusta yüzmesi temennisiyle o zaman anlarsınız hakkı,haklıyı.

  Mehmet Barlas - sks222

  O boğaza nazır villasında yaşıyor herşey tıkırında onun için sistemden memnun. Asgari ücrete kaç milyon kişi çalışıyor bu ülkede ? Aldıkları para 400 dolar aylık. Yılda eder 4800 dolar. 4 kişilik aile diyelim. Kişi başına milli gelirimiz olan 11000 dolardan bu ailenin yıllık olması gereken geliri 44000 dolar. Çıkarın eldeki 4800 doları ne kaldı geriye ? 39200 dolar. Nerde bu adamların 39200 dolarları. İşte O boğazdaki villalarında konyak yudumlayanların cebinde. Eh Naaapsın Memet destekleyecek tayyibi tabiiiiiii

  korkarak konusan gazeteci - aweste

  Mehmet barlas cok cin goz bir insan cok tilki hic kendini incitmez cesur degil korkuyor eee adamda hakli ne yapsin bence bu is ona gore degil sosyete cocugu ne olsa askili pantolun giyer avrupada ki kurnaz politikacilar gibi cekistirmiyor kemerini ama isini yurutuyor bence insanlarin canini sikmadan emeklilige ayrsa iyi yapar tavsiye

  Görüyoruz - surrealist_tr

  Asgari ücret 800 tl,ortalama emekli aylığı 850 tl.Kişi başı milli gelir 10000 dolar olsa ne olur.150 milyar dolar ihracat sadece patronların cebini doldurdu.Bana faydası ne.Mehmet Barlas boğazdaki villasında konyağını yudumlasın diye benim suyum çıkıyor.Söylediklerinden dolayı alkışlayayımmı.

  Hükümet ağzı - yazarın sonu

  Mehmet BARLAS'ın objektif olmasını beklemek hayal olurdu ama objektifmiş taklidini pek ala yapabiliyor. Basit karşılaştırmalar, çarpıcı ayrımlar vs.. Oysa bunların Hükümetin propaganda dili olduğunu bilmeyen yok. AKP taraftarları bile neyin doğru neyin yalan olduğunun farkında ama onlar nasıl olsa Müslüman diye pek ses etmiyorlar. İstiktarsızlık koalisyon hükümetlerinin özelliği idi ancak bir iktidar da Türkiyeyi ancak bu kadar kötü bir noktaya getirebilirdi. Barlas ülke için yararlı şeyler yapıldığı yönünde sanki milliyetçiymiş gibi beyanat veriyor ama milli olan ne kaldı sormalı? Acaba o millet okyanus ötesindeki mi? Hmm o zaman değişir.