Mehmet Görmez: Saldırı İslam dinine yapılmıştır

Mehmet Görmez: Saldırı İslam dinine yapılmıştır
Mehmet Görmez: Saldırı İslam dinine yapılmıştır
Charle Hebdo'nun merkezini yapılan ve 12 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez saldırının İslam dinine yapılmış bir saldır olduğunu söyledi.

RADİKAL-Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Fransa 'da Charle Hebdo'nun merkezini yapılan  ve 12 kişinin öldüğü saldırıyla  ilgili açıklama yaptı.  Saldırının İslam dinine yapılmış bir saldır olduğunu söyleyen Görmez,  "Tekbir gibi müstesna bir kavram bu tür eylemlerde çarpıtılıyor. Bu tür saldırıların İslama zarar veriiyor " dedi.

İşte Görmez'in açıklamalarından satır başları:


Müslümanlar olarak terör ve şiddete dayalı hiçbir eylemi tasvip etmemiz mümkün değildir. Bizler Allah’ın dinine Allah’ın barış mesajına ve bu mesajı ileten tüm peygamberlere inanan insanlarız. Bu saldırıyı düzenleyenler, onları yönlendirenlerin ne Allah’a inancı ne de herhangi bir dine inancı olabilir.

HER TÜRLÜ EYLEMİ LANETLEMELİDİR


Başta İslam olmak üzere bütün dinlerin insana hayat vermeyi hedefler. Bütün insanlık vahşete dehşete ve ölüme sebep olacak her türlü eylemi lanetlemelidir. Şiddet ve terör ne amaçla gelirle gelsin neden ve gerekçe gösterilmeden insanlık suçu kabul edilmelidir. İslam peygamberi Hz Muhammed’in adının kullanılarak yapıldığı bu katliam, Hz Muhammed’in insanlığa kazandırdığı yüce değerlerini yok etmeye yöneliktir. Bu saldırı İslam’ın ve mensuplarına doğrudan yapılmış bir saldırıdır.Bu eylem de de diğer terör eylemlerinden olduğu gibi Müslümanların en temel kavramlarını çarptılmaya çalışılıyor. 

EN AZ EYLEMİN KENDİSİ KADAR ZARARLIDIR

İslami simgelerin kullanılmasını hatta çalınmasını kabul etmek mümkün değildir. Bu eylemi İslamlar ilişkilendiren her açıklama en az eylemin kendisi kadar zararlıdır. Bugün hukuk adalet ve barış özleminin gerçekleşmesi için tüm kuruluşların ortak bir vicdanı harekete geçirerek ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koyması yüce bir sorumluluktur.


  http://www.radikal.com.tr/126758112675813

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fobi - surrealist_tr

  Biz İslamofobiden yakınaduralım, fakat burada yapılanlar, yılbaşı eğlencesi için noel babayı dövmeler,sokakta kovalamalar ne olacak.Müslümanların öteki dinlere karşı fobilerini kimse sorgulamıyor.Bırakın öteki dinleri sünnilik dışındaki mesheplere olan fobi ne olacak.laik bir düzenin ne kadar önemli olduğu ortada.

  doğruya doğru - genco940

  özellikle de hırsızlık, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma ve benzeri dövme yaptıranların bir şekilde af dileyerek arınmaları doğrultusunda uymaları gereken bir söylem. Sütten çıkmış kaşıklara duyurulur.

  - user538125

  Sonunda iyi birsey icin konustu genelde gormezdi iyileri ??????