Mehmet Haberal için tahliye kararı!

Mehmet Haberal için tahliye kararı!
Mehmet Haberal için tahliye kararı!
Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal 12 yıl 6 ay, gazeteci Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay, eski ATO Başkanı Sinan Aygün 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Mahkeme Mehmet Haberal'ın tahliye edilmesine karar verdi. Haberal 1 Ekim'de Meclis'te yemin edecek.

ANKARA- 12 Haziran 2011 seçimleriyle oluşan 24. Dönem Parlamentosu’nun en önemli sorunlarından birini ‘tutuklu milletvekilleri’ oluşturdu. Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarından yargılanan BDP -Blok’ten 5, CHP ’den 2, MHP ’den 1 olmak üzere toplam 8 milletvekili Meclis’te olamadı. Tutuklu vekil sorunu nedeniyle çalışmalarına ‘boykot ve yemin krizi’ ile başlayan Meclis’te zaman zaman sorunun çözümüne yönelik yasal adımlar da atılmaya çalışıldı. Ancak, tutuklu vekillere yargıdan vize çıkmadı.

Bu nedenle CHP’den İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, MHP’den İstanbul Milletvekili Engin Alan, BDP’den Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş yemin edemeyerek Meclis çalışmalarına katılamadı. Ancak, tutuklu vekiller için Meclis’te oda ayrıldı, sekreter ve danışman verildi.

1 EKİM'DE YEMİN EDECEK
Ergenekon davasının karar duruşması tutuklu vekiller açısından da büyük önem taşıyordu. CHP’li Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal hakkında verilecek karar, bu milletvekillerinin 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında Meclis’te olup olamayacaklarını belirliyecekti.

CHP’li vekillerden Mustafa Balbay hakkında 34 yıl 6 ay; Mehmet Haberal hakkında ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Mahkeme, Mehmet Haberal’ın tahliyesine de karar verdi. Bu karar ile birlikte Mehmet Haberal’a Meclis yolu da açılmış oldu. Haberal, daha önceiki bir tarih için olağanüstü toplantı kararı alınmaz ise ise İçtüzük gereği 1 Ekim’de çalışmalarına başlayacak olan Meclis’te yemin edecek. Haberal, TBMM Genel Kurulu’na milletvekili andını okuyarak yemin ettikten sonra da Meclis çalışmalarına katılacak. Böylece Meclis'te 134 milletvekiline sahip olan ancak 2 üyesi tutuklu olduğu için 132 milletvekiliyle yasama çalışmalarına katılan CHP, 133 milletvekili ile Meclis çalışmalarına katılmış olacak. 
 

 

Dünya basını Ergenekon'u dakika dakika aktardı

İşte Ergenekon kararları

Arif Doğan çığlık attı