Mehmet Haberal için tahliye kararı!

Mehmet Haberal için tahliye kararı!
Mehmet Haberal için tahliye kararı!
Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal 12 yıl 6 ay, gazeteci Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay, eski ATO Başkanı Sinan Aygün 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Mahkeme Mehmet Haberal'ın tahliye edilmesine karar verdi. Haberal 1 Ekim'de Meclis'te yemin edecek.

ANKARA- 12 Haziran 2011 seçimleriyle oluşan 24. Dönem Parlamentosu’nun en önemli sorunlarından birini ‘tutuklu milletvekilleri’ oluşturdu. Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarından yargılanan BDP -Blok’ten 5, CHP ’den 2, MHP ’den 1 olmak üzere toplam 8 milletvekili Meclis’te olamadı. Tutuklu vekil sorunu nedeniyle çalışmalarına ‘boykot ve yemin krizi’ ile başlayan Meclis’te zaman zaman sorunun çözümüne yönelik yasal adımlar da atılmaya çalışıldı. Ancak, tutuklu vekillere yargıdan vize çıkmadı.

Bu nedenle CHP’den İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, MHP’den İstanbul Milletvekili Engin Alan, BDP’den Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan ile Bağımsız Van Milletvekili Kemal Aktaş yemin edemeyerek Meclis çalışmalarına katılamadı. Ancak, tutuklu vekiller için Meclis’te oda ayrıldı, sekreter ve danışman verildi.

1 EKİM'DE YEMİN EDECEK
Ergenekon davasının karar duruşması tutuklu vekiller açısından da büyük önem taşıyordu. CHP’li Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal hakkında verilecek karar, bu milletvekillerinin 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılında Meclis’te olup olamayacaklarını belirliyecekti.

CHP’li vekillerden Mustafa Balbay hakkında 34 yıl 6 ay; Mehmet Haberal hakkında ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Ayrıca Mahkeme, Mehmet Haberal’ın tahliyesine de karar verdi. Bu karar ile birlikte Mehmet Haberal’a Meclis yolu da açılmış oldu. Haberal, daha önceiki bir tarih için olağanüstü toplantı kararı alınmaz ise ise İçtüzük gereği 1 Ekim’de çalışmalarına başlayacak olan Meclis’te yemin edecek. Haberal, TBMM Genel Kurulu’na milletvekili andını okuyarak yemin ettikten sonra da Meclis çalışmalarına katılacak. Böylece Meclis'te 134 milletvekiline sahip olan ancak 2 üyesi tutuklu olduğu için 132 milletvekiliyle yasama çalışmalarına katılan CHP, 133 milletvekili ile Meclis çalışmalarına katılmış olacak. 
 

 

Dünya basını Ergenekon'u dakika dakika aktardı

İşte Ergenekon kararları

Arif Doğan çığlık attı

 


  http://www.radikal.com.tr/114497211449725

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU NASIL İŞ - HARAYDIN

  Yani 12 yıl ceza veriyorsunuz.Ceza gerekçesi demokrasiyi katletmek.Demokrasiye tecavüz etmek.Demokrasiyi yoketmek için cuntaların sivil bürokratik kadrosuna girmek.O halde demokrasinin meclisinde bu adamın ne işi var? Ceza bu suçtan verildiyse tahliye ve mecliste yemin nasıl olacak? Kızınıza tecavüz edip öldüren ceza alıp tahliye edilip kapınıza dayansa diğer kızınızı isterim diye verirmisiniz vermezseniz nasıl meclise giriyor bu kadar ceza almış kişi, cezası tamamlanıncaya kadar niye hükümlü olmuyor. Normal katil ceza verilince tahliye olmuyorda demokrasi katili nasıl tahliye oluyor, ceza kesinleştiyse.

  yorum - Anzore

  Ergenekon uzerine okudugum, bana en dogru gelen yorum su: "Ece Temelkuran @ETemelkuran Bu kararlara sevinenlere birgün aynı adalet uygulanır..." Gerci bu soz gecmiste soylenseydi daha anlamli olurdu, dun kurtlerin, devrimcilerin aldigi hukuksuz delilsiz cezalara sevinen hatta sebebiyet verenler bugun ayni tezgaha dustuler. Bu insanlarin pek cok ve daha kotu suclari var elbet, lakin ceza almalarina sebep gosterilen darbeye tesebbus sucunun delilleri uydurma. Delillerin duzmece ve uzerinde oynanmis oldugu bilirkisi raporlariyla defalarca kanitlandi. Turlu usulsuzlukler de cabasi. Sonuc itibariyle ortada delil yok, mahkumiyet var. Devrimciler icin alisildik bu durum baskalarinin ilk kez basina geliyor, bu dogru. Sahislara olan karsitligima ragmen kendi adima desteklenecek degil karsi cikilacak bir karar var ortada. Bugun bu mahkeme kararlarini desteklersek yarin ayni sekilde uydurma suclar ve delillerle ornegin gezi direniscilerine verilecek cezalara soz soyleyecek yuzumuz olmaz.

  Cezalar hakkında bilgilendirme gerekir - Otuken

  Efendiiiim, öncelikle şunun yapılması lazım: Alfabetik sıraya göre sanıklar ve cezaları, Ardından cezalara göre sanıkların isimleri rütbe ve titremeleri, pardon titrleri-ünvanları, Ardından işlenen suçlara göre kros-referans [çapraz bilgilendirme] Siviller ve askerlerin aldığı çezalarda katsayı farkı Hangi cezalarda Joker kullanıldığı Adaletten adam kaçırmak girişimleri hakkında ibretlik hatırlatması Silivri'de avukatlık edenlere dava kayıp tazminatı ödettirilmesi En sonda da kahkahaların aleni olarak atılmaması için mütebessim bir uyarı! Ergenekon davasında ceza yağıyor

  olmadı - aharasa

  cunta isteyen ve bunun için bir takım eylemlere girenlerle işim olmaz, ama sadece halkın iradesine derbe vurma girişiminde uyarı niteliğinde cezalar verilebilirdi. eline silah almamış, kimseye zarar verdirtmemiş kişilerin sadece örgüt üyeliğinden bu kadar ağır cezalara çarptırılması haksızlık. tabi içlerinde gerçek suçluların yanı sıra, yaptıklarının nasıl olup da suç sayıldığı anlaşılamayanların da bulunması cabası. ülkeye yine geri döndüğünde demokrasiye saldıracak nefret tohumları ekiliyor. ne zaman normalleşecek bu ülke? ne zaman bitecek kin ve intikam? olan arada kalan vatandaşa oluyor.

  DEMEKKİ NEYMİŞ - HARAYDIN

  Demekki neymiş, demokrasi katilliği cunta, terör ve uyuşturucudan tutuklu olanların beraat edinceye kadar demokrasi meclisine aday yapılmaları zırvalamaktan başka bir şey değilmiş.Şimdi tahliye edilsinler bakalım. Edilsin edilsin diye ağıt yakanlar utanacaklar mı bu cezalardan sonra?