Mehmet Haberal'a 'eksik teşebbüs' indirimi

Mehmet Haberal'a 'eksik teşebbüs' indirimi
Mehmet Haberal'a 'eksik teşebbüs' indirimi
Ergenekon davasında mahkeme, Prof. Dr. Mehmet Haberal'a önce 'hükümeti yıkmaya teşebbüs'ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak eyleminin 'eksik teşebbüs' aşamasında kaldığını belirterek cezayı 12 yıl 6 aya kadar indirdi.

İSTANBULErgenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezası alan ve tahliye edilen CHP milletvekili Mehmet Haberal’ın hükümeti yıkmaya teşebbüs ettiği kısa kararda yer aldı. Dün kararını açıklayan mahkeme, Haberal’ın “ Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etme" suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirtti. 

Bu suçtan Haberal’ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın eyleminin eksik teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek ceza da indirim yaptı. Eksik teşebbüs nedeniyle cezayı 15 yıla kadar indiren mahkeme, Haberal’ın yargılama sürecindeki tutum ve davranışları nedeniyle de 2 yıl 6 ay daha indirim yaparak, 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

CHP Zonguldak milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, dün kararın açıklanmasından sonra, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edilmişti.


SELAHATTİN GÜNDAY / DHA 


Mehmet Haberal cezaevinden ayrıldı


İşte Ergenekon kararları


  http://www.radikal.com.tr/114509511450952

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yemezler canım - gazetey

  Radikalin başlığı atmasına neden olan hakime söyleyin yemezler. Kimse artık yemiyor. Haberal uluslararası belirli kliklere üye olduğu için serbest bırakılmıştır. Haberal eksik teşebbüs yaptıda diğerleri elinde kaleşnikofla mı yakalandı. Hadi ordan.

  HABER AL - atom_karınca

  (fikrim) sn. Haberal kökten chp li değildir mhp den milletvekili yapılmamıştır Demirel in arkadaşıdır. uluslararası BİLİM camiasına ve Demirel e JEST için öyle bir ceza ayarlaması yapılarak serbest bırakılmıştır . Haberalın serbest bırakılması bu davaya inananların bile ortaoyunu izledikleri inancına dönüşmesi muhtemeldir