Mehmet Öcalan: Ağabeyim bağımsız doktor heyeti istiyor

Mehmet Öcalan: Ağabeyim bağımsız doktor heyeti istiyor
Mehmet Öcalan: Ağabeyim bağımsız doktor heyeti istiyor
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ve aynı cezaevinde kalan bazı mahkumların yakınları, adaya gitmek üzere Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde Jandarma Komutanlığı'na geldiler.

BURSA - İmralı Adası'nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan ile aynı cezaevinde kalan bazı mahkumların yakınları, adaya gitmek üzere Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde Jandarma Komutanlığı'na geldiler. Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, "Yetkililer işlem yapıp bizi gönderirse, döndüğümüz zaman size bazı şeyler söyleyebiliriz" dedi.

İmrali Adası'ndaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde hükümlü Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, PKK 'lı Cumali Karsu'nun ablası Pervin Oduncu, TİKKO üyesi Hakkı Alkan'ın kardeşi Gülsüm Aysan bugün saat 08.10'da İmralı ile deniz ulaşımının sağlandığı Gemlik Jandarma Komutanlığı'na geldiler. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Öcalan, " Türkiye 'de olup bitenleri herkes görüyor. Yetkililer eğer işlem yapıp bizi götürürlerse, döndüğümüz zaman size o zaman bir şeyler söyleyebiliriz. Kendisi ile gündemdeki konuları konuşacağız. Çözümle ilgili bir mesajı olup olmayacağını henüz bilmiyorum. Onu ancak döndüğümde anlatabilirim" dedi. 

"ÖCALAN'IN YERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ" 
Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan ile 17-18 gün önce görüştüğünü de hatırlatarak, "Oradaki koşullara göre kendisini iyi gördüm. Tabii denizin ortası. Nem oranı yüksek. Bundan sonra belki zorluklar da başlayabilir. 64 yaşında bir insan. Denizin ortasında ve dört duvarın arasında" dedi.

Devlet ve hükümetin Öcalan'ın içinde bulunduğu durumu dikkate alması gerektiğini ifade eden Öcalan, "Yerinin değiştirilmesini istiyoruz. Sürekli inişli ve çıkışlı durumu var. Yerinin değiştirilmesi bence daha faydalı olabilir" diye konuştu.

Mehmet Öcalan ve diğer mahkum yakınları yaklaşık 1.5 saat bekledikten sonra İmralı'ya gitmek üzere üst araması ve kimlik kontrollerinin yapılması için Gemlik Jandarma Komutanlığı'na alındı. Buradaki işlemlerin ardından Mehmet Öcalan ve diğer mahkum yakınları deniz yoluyla İmralı Adası'na hareket etti.

'AĞABEYİM BAĞIMSIZ BİR DOKTOR HEYETİ İSTİYOR'

İmrali Adası'ndaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde hükümlü Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, PKK'lı Cumali Karsu'nun ablası Pervin Oduncu, TİKKO üyesi Hakkı Alkan'ın kardeşi Gülsüm Aysan, cezaevindeki görüşmenin ardından Bursa'nın Gemlik İlçesi'ne döndü.

Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerin ardından açıklama yapan Mehmet Öcalan, "Hassas bir süreçtir. Sizinle bu nedenle fazla konuşacak bir şey yoktur. Bu süreci korumak için konuşmayacağım. Ağabeyimin sağlık sorunları vardır. Burnunda, boğazında ve ağzında yanmalar devam ediyor. Çoktan beri devam ediyor bu sorun. Bağımsız doktor heyetini istiyor. Bir de Lice'deki ölen gencin ailesine başsağlığı diliyor. Diyeceklerim bunlardır. Önümüzdeki hafta zannederim BDP 'deki milletvekili arkadaşlar oraya gidecekler, herşey orada konuşulacak. Söyleyeceklerim bu kadardır" dedi.

Mehmet Öcalan ve diğer mahkum yakınları daha sonra Gemlik'ten ayrıldı. (Işıl ARSLAN-Hasan BOZBEY-Faruk KAHRAMAN/DHA)