Mehmet Öcalan İmralı'ya gidiyor

Mehmet Öcalan İmralı'ya gidiyor
Mehmet Öcalan İmralı'ya gidiyor
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı Adası'na gitmek için Gemlik Jandarma Komutanlığı'na geldi. Öcalan, kimlik kontrollerinin ardından, PKK'lı Cumali Karsu'nun kardeşi Halefi Karsu ile birlikte İmralı Adası'na gidecek.

GEMLİK - İmralı Adası'nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan 'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile aynı cezaevinde kalan 5 PKK 'lıdan Cumali Karsu'nun kardeşi Hanefi Karsu, adaya gitmek üzere Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Jandarma Komutanlığı'na geldi. Mehmet Öcalan, "Sık görüşme yaptığımız için mutluyuz. Ancak avukatların da görüşme yapması gerekiyor" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Öcalan, ağabeyi ile sık görüşme yaptıkları için mutlu olduklarını, geçen hafta gerekli açıklamaların yapıldığını söyledi. Mehmet Öcalan, bir gazetecinin "Son günlerde örgütün Öcalan'ın sözünü dinlemediği söyleniyor. Bu konudaki görüşünüzü alabilir miyiz?" sözleri üzerine, "Söyleyecek bir şeyim yok" yanıtını verdi.

Mehmet Öcalan ve Hanefi Karsu jandarmadaki işlemlerin ardından Gemport Limanı'ndan İmralı'ya gidecek. Abdullah Öcalan ve diğer PKK'lı mahkumların, her ayın 2 ve 4'üncü pazartesi günleri birinci dereceden yakınlarıyla 1 saat görüşme hakkı bulunuyor.


HASAN BOZBEY / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115641711564171

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PKK ve Öcalan... - burakberitan

  Devletin elinde çok büyük bir koz var. Bir örgütün lideri bunu kullanmamaları zaten mantıksız ve bunu da devlet iyi yapıyor. devlet Öcalan'ı yeni kullanmıyor, ilk yakalandığında da kullanmıştı bu da yaklaşık 2000 PKK gerillasının hayatına mal olmuştu. Öcalan içerdeyken yaptığı bütün hamleler başına patladı ama her seferinde beni anlamıyorsunuz diyerek işin içinden sıyrıldı. Evet bir örgütün lideri o örgütün beynidir, beyin esir düşmüşse otomatikmen örgütte esirdir. İlk yaklandığında KCK artık önderlik tutsak olduğu sürece söylemleri bizim için bir karar bağlamaz demişti ama ne olduysa birden bu değişti. Bu değişim hem örgüte hemde Kürt halkına çok büyük zararları olmuştur. PKK bu süreçten sonra bunu görmeye başladığını düşünüyorum ki bunu Öcalan'nın son görüşmelerinde hala süreçten umutlu olduğunu sürecin devam etmesinden yana olduğunu belirtmesine rağmen KCK üst düzey yöneticilerinin hepsi ağız birliğine varmış gibi sürecin bittiğini dile getirmelerinde artık Öcalan'ın eskisi gibi eçerli olmadığını görebiliriz. Bu olumlu bir gelişme 14 yıldır çerde olan bir insan ne kadar doğru çözümlemeler yapabilir ki?