Mehmet Öcalan: Süreç yanlış giderse kötü şeyler olur

Mehmet Öcalan: Süreç yanlış giderse kötü şeyler olur
Mehmet Öcalan: Süreç yanlış giderse kötü şeyler olur
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, çözüm sürecinde görev alan Akil İnsanlar Heyetine yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Akil insanlara yönelik olumsuz tutumların yanlış olduğunu ifade eden Öcalan, "Süreç yanlış giderse kötü şeyler olur" dedi

ŞANLIURFA - Abdullah Öcalan'ın Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'nde çiftçilik yapan kardeşi Mehmet Öcalan, süreçten umutlu olduklarını ifade etti. Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na talepte bulunduğunu ve kabul edilmesi halinde ailesi ve halk adına İmralı'ya gideceğini ve gelişmeleri ağabeyine anlatacağını belirten Mehmet Öcalan, şöyle konuştu:

"En son 2 ay kadar önce İmralı Adası'na giderek ağabeyimle görüşme yaptım. O sırada yanına gelmesini istediği BDP 'li heyetin isimlerini bana verdi. Ben de adaya gidecek olan BDP'li 3 milletvekilinin isimlerini getirdim. Bu şekilde isim konusundaki kriz çözülmüş oldu. Ağabeyim isimler konusunda Başbakan ile BDP arasında kriz çıktığını duymuş, bana 'Herhalde gelecek olan isimler üzerinde çok tartışma olmuş, sana verdiğim isimler gelirse bu süreç içerisinde bunların üzerine gitmezler. Yani isimleri bahane yapıp da süreci o tarafa bu tarafa çekmek de uygun ve doğru değil' dedi. O isimleri getirip Ankara 'da BDP Genel Merkezine bildirdim."

"SÜREÇ YANLIŞ GİDERSE KÖTÜ ŞEYLER OLUR"

İmralı'ya gitmesi durumunda halkın kendisine ilettiği talep ve mesajlarını ağabeyine anlatacağını ifade eden Mehmet Öcalan, "Gideceğim zaman hem bir aile bireyi olarak, hem de halktan aldığım mesajları iletecek bir elçi olacağımı düşünüyorum. Halk çok önemlidir. Önemli olan halkın beklentileridir. Halkın sürece nasıl baktığı çok önemlidir. Yani bu mücadelede halk için oluyor. Bu sürecin ismini doğru koymak gerekiyor. Süreci doğru götürmek zorundayız. Yanlış götürürseniz zaten sonuç alamazsınız. O zaman daha vahim, daha kötü şeyler olur. Sürecin iyiye gitmesi için herkes fedakar olmalıdır" dedi.

"KAN ÜZERİNDE SİYASET YAPANLARI KINIYORUM"

Akil İnsanların Heyeti üyelerinin süreçte görev alan önemli unsurlar olduğunu, çalışmalarını takdirle izlediklerini, heyete karşı gösterilen tepkileri ise üzücü bulduğunu vurgulayan Mehmet Öcalan şöyle devam etti:

"Akil insanlar topluluğu çok önemli bir adımdır. En azından bölgeye gelip çocuklarını kaybeden ailelerle konuşuyorlar. Türkiye 'de ölen polis, subay ve askerlerin aileleriyle konuşuyorlar. Bu çok olumlu bir girişimdir. Herkes beklentilerini o insanlara aktaracaktır. Bu süreçte gönüllü olan 63 kişi vardır ve bunlar gereğini yapacaktır. O insanlara orada burada laf atılması doğru değildir. Çok yazıktır. Belki de onlar için de büyük bir yüktür. Şunu diyoruz; artık kan üzerinden siyaset yapılmaz, Bazı siyasi partiler halen kan üzerinden siyaset yapıyorlar. Bu kimseye fayda getirmez. Herkes sürece katkı sunsun ve anaların gözyaşı artık dökülmesin, gençler dağlarda ölmesin."(dha/Ali Leylak)


  http://www.radikal.com.tr/113123911312396

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kan üzerinden siyateseti komünizm yapar. - MahmutYahya

  Lenin diyorki "Okulları bombalamak,bankaları soymak,polisi,askeri kafalarına sıkmak bir devrimcinin görevi olmalıdır."başka bir sözünde "Biz terörü hiç bir zaman reddetmedik"başka bir sözünde "Bizi terörle suçlayanların en kolay maksist prensipleri nasıl unutabildiklerine şaşıyorum"

  süreci anlamak!! - resul amedli

  Herkes konuşuyor;ama nasıl ve niçin konuştuklarını bilinmiyor.. salt vatam-millet sakarya zihniyetiyle sürece bakılıyor..Bu ,yıllarca resmi ideolojinin şekillendirdiği faşizan ideolojik maniplasyondan öte değildir.. Faşizm düşmanlık fenomeni yaratarak, kuşkucu, herkesi hedef alan ve düşman doktorini üzerine bir yapı oluşturur.. Toplumu kategorize eder..Devlet eksenli bir din, bu dine bağlı meshep oluşturur.Suni bir kimlik yaratır ve herkesi bu kimliğe göre şekillendirir./Türkiye Cumhuriyet'i osmanlı mirasi üzerine kuruldu.. Osmanlının çok kimlikli yapısısını saddece reddetti.. ve ona ulus devlet kimliği yükledi.. bu ulus kimliğinden olmayan tehlikeli bşr potanseyel olarak karşına aldı.. Everci yapı ve onun paralelinde düşünceler 1915 ermenilerin ve 1925 te başlayan ta 1940 lara varam KÜRTlere saldırmaları, yok edilmesiyle uğraştı..GENELKURMAY'ın belgelerinde tüm bunlar mevcuttur.. Beyaz Türkler ellerindeki nimetler gidiyo diye feryatlarda.. ve herkese saldırarak süreci baltalamaya çalışılıyor..MHP farklılıkların çatışması ve bunların üzerine devleti koruma ve kolama adı altında politika yapan bir derin örgütleme..Ellerindeki malzemenin kaymasına razı olmaları beklemek gafletlik olur.. Dolayısıyla TÜRKİYE ortadoğuda ben varım tekrar bir giriş yapmak isterlerse, tek mütefikleri KÜRTLER olacaktır.. Aksi takdirde herkes kayıp edecektir.. bu temelde süreci iyi anlamk gerekir.. Tarihte iyi sonuçlar çıkarmak lazım...

  tehditler devam ediyor... - gemerekli

  Bu sözü batıdan birisi söylese radikal yorumcuları 1000 tane yorum yapar, faşistlikle suçlanır, ırkçılıkla suçlanır, yerin dibine sokulurdu. Fakat açıklama yapan tehdit eden sayın apocukun kardeşi olunca kimseden ses çıkmıyor. Nasıla akepe ve yandaşları bu bebek katili ve yandaşlarına kucak açtı.

  süreç dediğin... - caglarkarademir

  Öcalan'ın yol haritaları ve çözüm önerileri 1993 de ve 1999 da dinlenseydi gerilla ve asker ölümleri yaşanmazdı. Turkiye ekonomik ve demokratik gelişmeyi AKP iktidarı olmadan yeni ve daha temiz politika ve dış siyaset yapan yeni altarnatif partilerle yapabilirdi ve bu ülkeye en az 15 yıl refah ve huzur getirirdi. RTY hükümeti umarım şark kurnazlıklarına meyletmez ve bu süreç yara almadan ilerler.

  abin bitti bir sen eksiktin - HDI

  TC basini APO yu "cocuk katilliginden" once daha eufemistik bir bolgeye terfi ettirdi ve onu "bolucubasi" yapti. simdi ise bazilari direk olmak uzere cogu turk yorumculari, ozellikle radikal APO yu nerdeseyse basimiza buyuk stratejist yapacak. bu kadar harala gurele olurda TIMES bos durur mu? o da en etkili 100 dunya lideri listesine soktu APO yu, listedeki oteki turk de fethullah (dilim surcmedi ben apo yu artik kurdden saymiyorum, de facto o bir TURK artik, de jure da TURK mahkumu). bu adamin yazdigi tekstleri sabirla okuyan var mi bilmiyorum ama ben satir satir okudum. harcadigim onca zamana mi yanayim, yoksa "ben marzi astim, ben lenini astim" diyerek asmadik adam birakmayan birini, orda durmayip "QUANTUMU cozdum" diyebilecek bir acayip megaloman, su yada bu sosyal surecin sayesinde oldu mu bir suru kitleye OTUR deyip OTURTAN , KALK deyip kadirtan. tamamda bildigim kadariyla MORAL PHILOSHOPY var, bir sub disiplin olarak, yahu SIYASET kulturunde hic mi MORAL degerler kalmamis? TC nin cikarina isler yapiyor onlari anladik. azgin fasit turkler de apo ya bakinca kurdlere vermek istemedikleri haklari gordukleri icin ona karsi saldirgan , haydi bu saldirganliga karsi kurdlerin de ister istemez apo yu savunmasini da anladik. velakin akli basinda gecinen insan kalmadi mi, yahu bu hakli davayi temsil ede ede bir bu adam mi edecek? diye sormakta mi yok? haydi bunlari da gectik, adam onca insani cekip cevriyor diye kullanim degeri var, peki bu kardesine ne oluyor? surec basariya donusmezse kotu seyler olacakmis mesela?

  sürec - yeni yol

  sürec bozulursa artik hic kürt öcalana güvenmez. ve bu cok iyi olur. kürtler öcalandan kurtulur.