Mehmet Selim Kiraz'ın son röportajı: Berkin için hafta sonları dahil çalışıyorum

Mehmet Selim Kiraz'ın son röportajı: Berkin için hafta sonları dahil çalışıyorum
Mehmet Selim Kiraz'ın son röportajı: Berkin için hafta sonları dahil çalışıyorum
İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilen savcı Mehmet Selim Kiraz'ın saldırıdan iki gün önce verdiği röportajda

RADİKAL - Savcı Mehmet Selim Kiraz, şehit edilmeden iki gün önce verdiği son röportajda Gezi eylemleri sırasında polisin gaz fişeği ile başından vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan'la ilgili soruşturmaya ilişkin çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Kiraz, Akşam gazetesinden Hilal Yıldırım’a verdiği röportajda, "Berkin Elvan’ın dosyası için evimde, hafta sonları dâhil çalışıyorum. Olayda suçu olanı ortaya çıkaracağız’ demiş. Kiraz, hakkında çıkan haberler için ise, “İsmimin yazılmasına çok canım sıkılıyor” diye konuşmuş.

Savcı Kiraz’ın, röportajdaki açıklamaları şöyleydi:

“Elimdeki dosyalara hakim olabilmek için gece gündüz, evimde, hafta sonları dahil çalışıyorum. Berkin Elvan’ın dosyasının kamuoyu için hassas olduğunun farkındaydım. Berkin’in dosyası için çok titiz hareket ediyorum. Sol basında dosyada hiçbir ilerleme olmadığına ilişkin haberler yapılıyor. İsmim yazılıyor. Bu çok canımı sıkıyor. Ben bu dosya için elimden geleni yapıyorum üzülüyorum böyle şeylere. Beni siyasi boyutu ilgilendirmiyor. Olayda suçu olan varsa ortaya çıkaracağız.”

(Gezi olayları sırasında polisin orantısız güç kullandığı iddialarına ilişkin): “O kadar kapsamlı ki. İğne arar gibi şüpheli arayacağız. Önce mağdurların fotoğraflarını istemeyi düşündüm ama yaşananları hatırlatıp onları incitmemek için dikkat ediyorum.”

Savcı Kiraz, Berkin Elvan soruşturmasının beşinci savcısı

Berkin Elvan'ın ailesinden son mesaj: Biz yokuz artık!

İşte, Savcı Kiraz'in son evrakı: Göz çıkaran polisin fotoğrafı netleştirilsin

Hâkim Köse'den isyan: Odasının altında eylem yapsak, savcı belki kurtulurdu