Mehmetçiğe yeni postallar

Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) dün sona ererken, TSK'nın tasarladığı yeni model giysileri de görücüye çıktı.
TSK, TÜBİTAK ile birlikte geliştirilen kamuflajın kumaşını kendisi üretti.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) dün sona ererken, TSK'nın tasarladığı yeni model giysileri de görücüye çıktı.
TSK, TÜBİTAK ile birlikte geliştirilen kamuflajın kumaşını kendisi üretti. Yüzde 85'i pamuk, yüzde 15'i polyester kumaştan dikilen elbise için TÜBİTAK, karacıların harekât bölgelerindeki doğal yapı ve iklim koşulları ile bitki örtüsünü inceledi. Desenleri bu unsurları göz önünde bulundurarak hazırladı.
Özel kumaş, yazın terletmeme, kışın da üşütmeme özelliğine sahip. Antibakteriyel olduğu için ter lekesi ve koku yapmıyor. Karışımındaki polyester, sökülme yırtılma ihtimalini güçleştirirken yağmurlu havalarda halen kullanılan kumaşlara oranla dört kat daha az su geçirgen olmasını sağlıyor. Üstelik kumaş şimdiki kamuflajlara kıyasla sekiz kat daha hızlı kuruyor. Ayrıca güneşte solmuyor, ultraviyole ışınlara karşı da bir süre dayanabiliyor. Yeni kamuflaj dayanıklılık ve mukavemet testlerinden geçecek.
Kara Kuvvetleri, kamuflajın tamamlayıcısı niteliğindeki askeri botları da yenileyecek. Alınan bilgiye göre, Özkan Kundura ve Lastik İmalat Sanayi ve Ticaret Şirketi'ne birkaç binlik deneme siparişi verildi. Firma yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yazlık botların bez kısmı hava geçirgen ve terlemeyi engelleyen Dupont Corduna adı verilen kumaştan yapıldı.
Botlar için 2006'da ihaleye çıkılabileceği, kullanımına 2007'den itibaren başlanabileceği belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7588207588200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.