Mehmetçiği kimyasal ve biyolojik tehlikeden yerli elbiseler koruyacak

Mehmetçiği kimyasal ve biyolojik tehlikeden yerli elbiseler koruyacak
Mehmetçiği kimyasal ve biyolojik tehlikeden yerli elbiseler koruyacak
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan, ve ilk kez yurt içinde üretilen kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı (NBC) koruyucu elbiselerin ilki bugün Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı'ya teslim edildi

İZMİT - Türk Silahlı Kuvvetleri için daha önce yurt dışından ithal edilen NBC koruyucu elbiselerinin yurt içinde üretim ve tedarikine yönelik 2007 yılında imzalanan sözleşme ile Celal Öğütoğulları, Saim Demirel ve Ali Rıza Çeliksoy, Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde Çan Üretim Tesisleri’ni kurdu. İleri bir teknolji gerektiren üretim yeni tamamlandı ve ilk üretilen elbiselerin teslimi de bugün yapıldı.

NBC-KET (Nükleer, Biyolojik, Kimyasal Koruyucu elbise takımı) sözleşmesi kapsamında geçen yılın Kasım ayında seri üretime başlayan fabrikada bu ay sonuna kadar 2 bin adetlik teslimat yaparken, son elbise takımının paket olarak 2017 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.

DÜNYADA KULLANAN 3’ÜNCÜ ÜLKEYİZ

Fabrikada düzenlenen törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, müsteşar yardımcısı Serdar Demirel, Vali Yardımcıları Mustafa Pekdemir, Ali Sözen, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, askeri yetkililer ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, şöyle dedi:

"Bu teknolojiyi ülkemizde ilk, dünyada ise kullanan 3’üncü ülkeyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacından yola çıkarak gelişmekte olan savuma sanayimiz Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiği ürünlerde yurt dışına açılabiliyorlar. Mal teslim edemeyenin yurt dışına çıkma hayali yok. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mal teslim etmek kolay değil. Başlangıcı zor olur ama sonu hayırlı olur."

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar ise,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ne nükleer ve biyolojik tehditlere karşı elbiselerin artık burada üretilmesinden mutluluk duyduklarını belirtti. Müsteşar Bayar, şöyle devam etti:
"2007 yılından bu yana yapılan çalışmalar sonucunda seri üretime geçmiş bulunmaktayız. Askerimizi emanet edeceğimiz bu elbiseler için çok fazla tetkik yaptık. Bunu Türkiye olarak önemli bir teknolojiyi kazanmış oluyoruz. Çünkü bu teknolojiyi Almanya ve Japonya dışında yapan başka ülke yok. Bu proje 10 senelik bir proje. 2017 yılına kadar 162 bin elbiseyi TSK’ya teslim edeceğiz."

Çan Üretim Tesisi ortaklarından Celal Öğütoğulları da projenin başarısının ortak bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ederken, "Bu elbiseler maske hariç tamamen yerli teknoloji ile üretilmiştir. Kıyafetler dış kumaş ve koruyucu olmak üzere iki katmandan oluşuyor. Projemiz 2017 Aralık ayında bitecek" dedi.

Konuşmaların ardından ilk kıyafet Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı’ya verildi.(dha/Orhan Uzun)


  http://www.radikal.com.tr/112222511222251

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mehmetçiği kimyasal hk. - fgemak

  atını yapamayan nalını yaparmış,Türkiyede ,silah yapmayı beceremiyor elbise yapıyor kravat yapıyor,Türkiyede silah sanayi neden gelişmiyor neden geliştirilmiyor,bunun araştırılması lazım.ABD de her türlü silah serbest bunun arkasında bir mantık var,mantık bize göre şu"insanlar fiziksel olarak farklı güce sahiptirler güçlünün zayıfı ezememesi için zayıfın silaha sahip olmasını örgörüyor, güçlü zayıfın silaha sahip olduğunu bilirse zayıfa karşı daha saygılı davranacaktır, bunun istisnası münferit psikolojik sorunlu insanların böyle bir imkandan yararlanmaması bu işin kontrol edilmesi gereken tarafı bu tabu ortadan kaldırılırsa Türkiyede silah sanayinin önündeki dışarıdan namlu ithalatı gibi tahditleri kaldırılır silah sanayicilerimizde uluslararası fuarlarda ürettikleri silahları pazarlar ve ülkeye bir kazanç temin ederler, emperyalistlerin himmetine ülkemiz muhtaç olmaz diye düşünüyoruz.