Mehmetçiği kimyasal ve biyolojik tehlikeden yerli elbiseler koruyacak

Mehmetçiği kimyasal ve biyolojik tehlikeden yerli elbiseler koruyacak
Mehmetçiği kimyasal ve biyolojik tehlikeden yerli elbiseler koruyacak
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan, ve ilk kez yurt içinde üretilen kimyasal ve biyolojik saldırılara karşı (NBC) koruyucu elbiselerin ilki bugün Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı'ya teslim edildi

İZMİT - Türk Silahlı Kuvvetleri için daha önce yurt dışından ithal edilen NBC koruyucu elbiselerinin yurt içinde üretim ve tedarikine yönelik 2007 yılında imzalanan sözleşme ile Celal Öğütoğulları, Saim Demirel ve Ali Rıza Çeliksoy, Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde Çan Üretim Tesisleri’ni kurdu. İleri bir teknolji gerektiren üretim yeni tamamlandı ve ilk üretilen elbiselerin teslimi de bugün yapıldı.

NBC-KET (Nükleer, Biyolojik, Kimyasal Koruyucu elbise takımı) sözleşmesi kapsamında geçen yılın Kasım ayında seri üretime başlayan fabrikada bu ay sonuna kadar 2 bin adetlik teslimat yaparken, son elbise takımının paket olarak 2017 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.

DÜNYADA KULLANAN 3’ÜNCÜ ÜLKEYİZ

Fabrikada düzenlenen törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, müsteşar yardımcısı Serdar Demirel, Vali Yardımcıları Mustafa Pekdemir, Ali Sözen, Kartepe Kaymakamı Mustafa Ünaldı, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, askeri yetkililer ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, şöyle dedi:

"Bu teknolojiyi ülkemizde ilk, dünyada ise kullanan 3’üncü ülkeyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacından yola çıkarak gelişmekte olan savuma sanayimiz Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettiği ürünlerde yurt dışına açılabiliyorlar. Mal teslim edemeyenin yurt dışına çıkma hayali yok. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mal teslim etmek kolay değil. Başlangıcı zor olur ama sonu hayırlı olur."

Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar ise,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’ne nükleer ve biyolojik tehditlere karşı elbiselerin artık burada üretilmesinden mutluluk duyduklarını belirtti. Müsteşar Bayar, şöyle devam etti:
"2007 yılından bu yana yapılan çalışmalar sonucunda seri üretime geçmiş bulunmaktayız. Askerimizi emanet edeceğimiz bu elbiseler için çok fazla tetkik yaptık. Bunu Türkiye olarak önemli bir teknolojiyi kazanmış oluyoruz. Çünkü bu teknolojiyi Almanya ve Japonya dışında yapan başka ülke yok. Bu proje 10 senelik bir proje. 2017 yılına kadar 162 bin elbiseyi TSK’ya teslim edeceğiz."

Çan Üretim Tesisi ortaklarından Celal Öğütoğulları da projenin başarısının ortak bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ederken, "Bu elbiseler maske hariç tamamen yerli teknoloji ile üretilmiştir. Kıyafetler dış kumaş ve koruyucu olmak üzere iki katmandan oluşuyor. Projemiz 2017 Aralık ayında bitecek" dedi.

Konuşmaların ardından ilk kıyafet Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı’ya verildi.(dha/Orhan Uzun)